Rezort zdravotníctva stanoví zdravotným poisťovniam minimálne sumy pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR navrhuje stanoviť na rok 2023 zdravotným poisťovniam percento, ako aj minimálne sumy výdavkov pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti.
Podľa rezortu sa tým zlepší možnosť smerovať zdroje verejného zdravotného poistenia do oblastí, ktoré sú prioritou zdravotnej politiky štátu. Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý rezort zdravotníctva predložil do pripomienkového konania.
Všetky tri zdravotné poisťovne by mali na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v budúcom roku vynaložiť spolu najmenej 7 miliárd eur, z toho Všeobecná zdravotná poisťovňa 4,2 miliardy eur, poisťovňa Dôvera 2,08 miliardy eur a poisťovňa Union 713 miliónov eur.
Najväčšiu sumu majú poisťovne dať na financovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, a to aspoň 2,6 miliardy eur. Druhú najväčšiu položku tvoria výdavky na úhradu liekov a dietetických potravín. Do tejto oblasti má v budúcom roku smerovať minimálne 1,53 miliardy eur. Na špecializovanú ambulantnú starostlivosť majú zdravotné poisťovne v budúcom roku vynaložiť spolu najmenej 1,33 miliardy eur.
Takéto rozpočtovanie výdavkov podľa typov zdravotnej starostlivosti môže byť podľa ministerstva zdravotníctva potenciálnym nástrojom na reguláciu výdavkov zdravotnej starostlivosti a aj na reguláciu zisku zdravotných poisťovní. „Ide o nástroj, ktorý umožní Ministerstvu zdravotníctva SR po dohode s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a so zdravotnými poisťovňami v súlade so zdravotnou politikou nasmerovať finančné zdroje tam, kde sú potrebné a nevyhnutné,” uviedol rezort zdravotníctva.
Zdroj: (SITA, su, dm)
Odporúčané články
Hlava štátu odovzdala najvyššie štátne vyznamenania pri príležitosti 33. výročia vzniku Slovenskej republiky.
Komentátora denníka SME Petra Schutza v sobotu popoludní v Košiciach fyzicky napadol neznámy muž. K incidentu došlo na toaletách v nákupnom centre Aupark, kde bol Schutz bez predchádzajúcej slovnej výmeny udretý zozadu do hlavy. Po páde utrpel zlomeninu stehennej kosti a momentálne je hospitalizovaný, pričom čaká na operáciu.
Aj v novom roku putujú Slovenskom státisíce zásielok – či už ide o výmenu a vrátenie nevhodných darčekov z e-shopov alebo o výpredajový tovar. Len v prvej polovici januára Slovenská pošta doručila viac ako 600-tisíc balíkov a niektoré dni sa počtami vyrovnali najsilnejším decembrovým termínom.