Udržať sestry v slovenskom zdravotníctve podľa Lengvarského umožní dofinancovanie sektora
Krokom k udržaniu zdravotných sestier v slovenskom zdravotníctve je dofinancovanie sektora. V rozhovore pre agentúru SITA a portál vZdravotníctve.sk to uviedol dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).
Sestra potom bude mať podľa neho porovnateľný plat ako napríklad v Českej republike a mala by mať aj lepšie pracovné podmienky, na čo budú slúžiť investície do nemocníc.
„Pracujeme na materiáli o stabilizácii zdravotníckeho personálu, z čoho sestry budú asi najvážnejší problém,“ povedal. Keď sa podľa ministra dofinancuje sektor a riaditeľ nemocnice identifikuje, že má nedostatok sestier, bude mať dostatok peňazí na to, aby si ich našiel a zaplatil. „Veľa našich sestier pracuje v Rakúsku, v Českej republike, či Nemecku. Zdravotných sestier produkujeme dostatok, v tomto problém nie je,“ tvrdí šéf rezortu.
Na Slovensku je pritom podľa Lengvarského priveľa vysokokvalifikovaných zdravotných sestier. Avizuje zmenu normatívov tak, aby na oddelení bolo menej vysokokvalifikovaných sestier a viac praktických sestier a sanitárov. „Na bežnom oddelení nemusí byť päť vysokokvalifikovaných sestier, stačia možno dve na manažérskych pozíciách a zvyšok práce bude robiť viac menej kvalifikovaného personálu,“ povedal.
Na maximum musí Slovensko podľa ministra zvýšiť počet sestier, ktoré produkujú školy, čo je záležitosťou vyšších územných celkov. „Otvorili sa ďalšie triedy, kapacita škôl sa zvýšila o niekoľko stoviek. Školy by tak mali o štyri roky vyprodukovať viac praktických sestier. Je to beh na dlhú trať,“ tvrdí.
Zdroj: SITA su, dm
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.