Slovenskí vojaci sa na budúci rok zúčastnia viacerých medzinárodných cvičení
Slovenskí vojaci sa aj v nasledujúcom roku zúčastnia vojenských cvičení na území Slovenska aj v zahraničí. Rozhodla o tom vláda SR na dnešnom rokovaní.
Cieľom je zvýšenie komplexnej pripravenosti a zručností ozbrojených síl SR s prioritným dôrazom na výmenu skúseností v medzinárodnom meradle. Zároveň budú na našom území prítomné zahraničné ozbrojené sily na vojenských cvičeniach, súčasťou bude aj prechod zahraničných ozbrojených síl cez územie SR.
Z materiálu Ministerstva obrany SR vyplýva, že v prvom polroku 2023 sa bude konať 29 cvičení na území Slovenska a 69 cvičení mimo územia Slovenskej republiky. V marci a apríli sa príslušníci Pozemných síl Ozbrojených síl (OS) SR zúčastnia na cvičení Slovenský štít 2023 alebo multilaterálneho cvičenia Toxic Lance 2023. Vzdušné sily OS SR čaká vo februári cvičenie v rámci Tatra Freedom 01/2023 OPS a cvičenie Tatra Freedom 02/2023 Full Scale v apríli. Sily pre špeciálne operácie OS SR čaká napríklad cvičenie Combined Effort 2023 v máji a v júni. Na našom území prebehnú tiež bilaterálne a multilaterálne cvičenia s toxickými chemickými látkami, ktoré budú prebiehať vo februári, v marci a v máji.
Slovenskí vojaci sa v máji a v apríli zúčastnia cvičenia pozemných síl Combined Resolve XVIII v Nemecku, a tiež od februára do apríla na medzinárodnom cvičení Dynamic Front 2023. Vzdušné sily budú mať výcvik v Holandsku v rámci marcového cvičenia Joint Project Optic Windmill a v Maďarsku v rámci cvičenia Black Swan 2023 v mesiacoch apríl a jún. Sily pre špeciálne operácie čakajú viaceré medzinárodné výcviky v Poľsku, Rakúsku, Rumunsku, Maďarsku alebo v Grécku. V prvom polroku 2023 sa uskutočnia aj výcviky Vojenskej polície v Poľsku, Gruzínsku, Chorvátsku a v Česku.
Zdroj: SITA, mt, kv
Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.