Mesto Košice prejavilo záujem o dlhopisy VVS
Mesto Košice má záujem rokovať o dlhopisovom programe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Nevylučuje, že sa doň zapojí. Podobne má záujem aj o ďalšie programy, ktoré inicioval Klub akcionárov VVS. Vyplýva to z Memoranda o vzájomnom porozumení a spolupráci, ktoré podpísali zástupcovia VVS a mesta Košice.
,,Mesto Košice berie na vedomie iniciatívu Klubu akcionárov VVS, a.s. a VVS, a.s. v otázke poskytovania pravidelného finančného plnenia pre akcionárov VVS, a.s. vo forme dlhopisového programu…
… Mesto Košice má záujem o tejto iniciatíve rokovať a po vyhodnotení všetkých poskytnutých informácií nevylučuje, že iniciatívu podporí a súčasne sa do nej zapojí,“ uvádza sa v memorande.
Negociácie s mestom Košice za Východoslovenskú vodárenskú viedol Daniel Kratky, člen predstavenstva VVS, a člen správnej rady Klubu akcionárov VVS.
,,Mesto Košice patrilo v minulosti skôr ku kritikom vodární, ale na základe rokovaní, ktoré sme absolvovali verím, že pripravované kroky si získavajú dôveru a aj podporu okrem jeho vedenia i poslancov mestského zastupiteľstva,“ povedal člen správnej rady Klubu akcionárov a člen predstavenstva VVS Daniel Kratky
,,Ak by došlo v maximálnej miere k využitiu všetkých benefitov ktoré VVS prináša Košiciam, prínos pre mesto by mohol dosiahnuť hneď v prvý rok až 1,3 mil. EUR a to každoročne,“ vysvetlil Kratky ,,O podobnej spolupráci bude VVS samozrejme jednať aj s ďalšími akcionármi,“ doplnil.
Košice majú tiež záujem rokovať o téme výkupu vlastných akcií spoločnosťou VVS, zavedenie tzv. zamestnaneckých akcií a tiež o zámere VVS rozšíriť oblasti podnikania aj do segmentov, ktoré nie sú regulované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (tzv. non-core aktivity).
Na druhej strane, vodárne prejavili ochotu poskytnúť Košiciam bonifikáciu z poplatku za odvod dažďovej vody a ďalších služieb. Bonifikácia vo výške 15% by sa mala týkať nielen mesta Košice, ale aj niektorých podnikov a organizácií s účasťou mesta. Vodárne sa tiež budú zaoberať možnosťou zapojenia sa do Akčného plánu rozvoja mesta Košice 2022-2024 v oblasti biodiverzita, modrá a zelená infraštruktúra. Vodárne sú pripravené spolupracovať na Koncepcii rozvoja mesta Košice v oblasti tepelnej energetiky svojim pripravovaným zeleným projektom tepelných čerpadiel.
Mesto Košice je v súčasnosti najväčším minoritným akcionárom VVS s podielom 20,44 % na základnom imaní.
Vzhľadom k finančnej náročnosti dlhopisového programu sa v prvom kole počíta s vydaním emisie dlhopisov pre akcionárov majúcich podiel na základnom imaní VVS v rozsahu max 30%.
(Tlačová správa)
Odporúčané články
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.