Mesto si v podpísanom Memorande s VVS dohodlo zľavu na vodnom a stočnom
Mesto Košice a Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) a.s. podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci a takzvanú dohodu o novácii, ktorá zásadným spôsobom ovplyvní konečnú cenu za vodné a stočné na majetku mesta.
Memorandum nastavuje nové rámcové vzťahy medzi oboma partnermi v oblasti – tvorby cenovej politiky a bonifikácie poplatkov za vodné a stočné na majetku mesta vrátane škôl a mestských podnikov s výnimkou obchodných spoločností, otvára možnosť finančného plnenia pre akcionárov VVS. Vytvára rámec spolupráce pri budovaní zelenej infraštruktúry v meste a zaoberá sa aj zámerom vybudovania ekologického zdroja energie prostredníctvom využitia zostatkového tepla z vyčistených odpadových vôd.
„Na základe rokovaní, ktoré sme absolvovali, verím, že pripravované kroky si získavajú dôveru a aj podporu okrem vedenia mesta i poslancov mestského zastupiteľstva,“ povedal člen správnej rady Klubu akcionárov a člen predstavenstva VVS Daniel Kratky.
Mesto vyrokovalo nižšie poplatky za vodné a stočné
Memorandum deklaruje záujem mesta Košice o bonifikáciu – zľavu na vodnom a stočnom za rok 2022 a v roku 2023 na úrovni 15 percent. Tá má platiť nielen pre budovy v majetku mesta Košice, cesty a verejné priestranstvá ale aj pre vybrané neziskové a rozpočtové organizácie mesta vrátane škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.
„Týmto spôsobom dokážeme ušetriť približne 600 tisíc eur v roku 2022 a pri plánovanom zvýšení cien v roku 2023 zo strany VVS približne 400 tisíc eur. Bonifikácia poplatkov pre mesto Košice ako najväčšieho akcionára vodárenskej spoločnosti je dobrým signálom nastavenia vzájomne kvalitných vzťahov do budúcnosti a otvára nám a našim partnerom ďalšie možnosti spolupráce,“ povedal riaditeľ Magistrátu mesta Košice Marcel Čop.
Zelené mesto a ekologizácia sa stane spoločným záujmom
VVS prejavilo záujem o iniciatívu mesta Košice v oblasti získania statusu uhlíkovo neutrálneho mesta, pričom nevylúčilo, že sa v budúcnosti zapojí do spoločných projektov v oblasti biodiverzity a budovania zelenej a modrej infraštruktúry v rámci svojich ekonomických možností.
Mesto Košice zároveň vyjadrilo podporu projektom VVS v oblasti ekologizácie centrálneho zásobovania teplom na území mesta, a to zavedením udržateľných ekologických technológii ako napríklad prostredníctvom využitie zostatkového tepla z vyčistených odpadových vôd a z vodných tokov na výrobu tepla pre domácnosti, podniky a verejnú správu.
„Naše spoločné ciele sa stretávajú aj v oblasti uhlíkovej neutrality a stratégie v oblasti ekologizácie a efektívnejšieho využívania zelených zdrojov energií. Preto mesto Košice v rámci projektu Zelené mesto a našej dlhodobej stratégie a iniciatívny v oblasti ekológie a udržateľnosti, privíta také zelené projekty, ktoré našim obyvateľom vytvoria lepší a zdravší priestor pre život,“ uviedol Marcel Čop.
(Tlačová správa)
Odporúčané články
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.