Kraj kúpil pozemky za vyše 6 miliónov eur, má tam stáť tržnica
Košický samosprávny kraj (KSK) už niekoľkokrát prostredníctvom svojho predsedu Rastislava Trnku prezentoval svoje odvážne investičné plány. Ich vizualizácia sa stala aj hlavným lákadlom pre voličov v minuloročných krajských voľbách.
Viacerí odborníci už upozorňovali, že na to, aby sa tieto plány stali skutočnosťou, by chýbalo finančné krytie aj v časoch ekonomicky a spoločensky stabilnejších, ako sú tie, ktoré momentálne prežívame a ktoré nás čakajú v najbližších mesiacoch a rokoch.
Časť týchto plánov sa má uskutočniť na pozemkoch bývalého Všešportového areálu, ktorý sa kraj rozhodol odkúpiť. Viac ako tri hektáre za 6,6 milióna prešlo do vlastníctva župy za neštandardných okolností, kedy Trnka odmietol zverejniť majiteľa pozemkov. Ten navyše nebol ani zapísaný v Registri partnerov verejného sektora.
Ako sa napokon ukázalo, majiteľom bol cez cyperskú spoločnosť v Košiciach dobre známy Miroslav Remeta, ktorého spoločnosť Dúha realizovala rekonštrukciu električkových tratí, ale figuroval aj vo viacerých zvláštnych tendroch a zákazkách, po ktorých zostalo viacero otáznikov.
Remeta pozemok v areáli VŠA odkúpil za niečo vyše 60 eur za meter štvorcový a kraju ich predal za viac ako 200 eur za meter štvorcový. Viac ako 300-percentný zisk je, treba uznať, skvelý biznis.
Najmä, ak sa obchoduje so samosprávnym krajom. To veru nikoho nebolí. Navyše, Remeta sa nikdy netajil tým, že jeho zámerom je dobre pozemky zobchodovať a zarobiť na nich. To je v poriadku, je to podnikateľ. Ale nie je jasné, prečo má byť súčasťou tohto obchodu kraj, jeho predseda a poslanci.
Trnka si nákup presadil ešte v minulom volebnom období. Už vtedy boli pochybnosti o transparentnosti tohto obchodu. Župan však tvrdí, že nebolo jeho povinnosťou informovať o vlastníckom zložení aktuálneho majiteľa a že jeho zapísanie do registra po podpise zmluvy je úplne kóšer.
Kóšer by však malo byť najmä nakladanie s verejnými financiami, etický rozmer obchodu, keď sa obchoduje s podnikateľom, ktorý má veľmi kontroverznú povesť, ale aj spoločenská potreba nákupu majetku.
Trnkove vizualizácie a jeho plány na investičné akcie totiž ešte nemajú za sebou ani súťaž na projektovú dokumentáciu. O vyjadrenie sme prostredníctvom hovorcu KSK Michala Hudáka požiadali aj VÚC. “Projektové zámery, ktoré chce župa realizovať na predmetných pozemkoch v Košiciach sme už prezentovali aj na zasadnutí Zastupiteľstva KSK. Vybudovať by sa tam mala Krajská tržnica, Regionálne rozvojové centrum na podporu malých a stredných podnikateľov a multifunkčná športová hala,” uviedol.
Podľa župy sú všetky projekty momentálne vo fáze príprav a financované budú viaczdrojovo. Hudák tiež zdôraznil, že na čo najefektívnejšie vynaloženie finančných zdrojov pri kúpe pozemkov bol zriadený Kapitálový fond spoločnosti Správa infraštruktúry cestovného ruchu, s.r.o..
“Po schválení Zastupiteľstvom kraja, vložilo KSK ako spoločník tejto spoločnosti do tohto fondu príspevok, ktorý slúžil na financovanie kúpy pozemkov,” dodal Hudák.
Je teraz len na predsedovi KSK a zastupiteľstve, aby ustrážili investíciu, ktorá v krajskom meste pravdepodobne nie je potrebná, prípadne by sa na nej spolupodieľalo mesto.
Prečo chce kraj v meste svoju tržnicu, prípadne športovú halu, nevedno, ale tejto téme sa budeme pozorne venovať aj v budúcnosti.
RCh