Košickí umelci vzdali POCTU známym osobnostiam
Múry v Mestskej časti Dargovských hrdinov od nedávna zdobia skvostné portréty slovenských velikánov!
Jedným z nich, je aj portrét slovenského humoristu, dramatika, ale aj herca a speváka, Milana Lasicu, ktorého náhly odchod do umeleckého neba šokoval každého. V júli tohto roka, si budeme pripomínať už tretie výročie od jeho úmrtia.
Ak budete mať cestu okolo, určite nenechajte dielo košického umelca, ktorý vystupuje pod menom Erik Dee OAR Graffiti, nepovšimnutým a spomeňte si na osobnosť, akou bol Milan Lasica. Okrem iného, autor vykúzlil na Furči aj iné diela, ktoré neobyčajným spôsobom skrášľujú mestskú časť (viď. galéria).
Portréty známych športovcov a významných svetových vedcov
V Mestskej časti Dargovských hrdinov môžete nájsť aj ďalšie veľkolepé maľby zobrazujúce štyroch slovenských športovcov. Podobizeň bývalej basketbalistky a trénerky Zuzany Žirkovej, je takisto košickou poctou za jej úspešnú kariéru. Na múre pri Pošte 22 je aj podobizeň bývalého hokejového útočníka Igora Libu a bývalého trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Jána Kozáka. Košičan Jozef Psotka bol slovenský horolezec, vo svojej dobe najstarší človek, ktorý dosiahol vrchol Mount Everestu bez kyslíkového prístroja. Aj jeho portrét je na jednom z múrov, ktoré sa nachádzajú na Furči.
Ďalší múr, tentoraz na Lidickom námestí, zdobia graffiti, ktorých autorom je talentovaný Martin Marko a partia z košickej Graffiti školy, ktorá funguje vo Výmenníku Ľudová. Okrem sídliska Dargovských hrdinov, vzal do vlastných rúk Martin Marko aj Sídlisko KVP, kde vykúkajú hlavy najvýznamnejších vedcov na svete. Podobizeň Alberta Einsteina, Andrého Ampera či Nikola Teslu, zlepšila vzhľad neestetickej trafostanici len vďaka Občianskej platforme KVP Reprezent.
Ak teda budete mať cestu okolo, určite sa pristavte pri týchto umeleckých dielach!
(NM)
Galéria
Odporúčané články
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.