Ak návrh zákona prejde, informácie k turistickým trasám by sme mali nájsť v turistickom registri už budúci rok
Štátny register turistických informačných miest smerovníkov a trás (turistický register) má vzniknúť ako nový informačný systém verejnej správy. Všetky relevantné údaje o turistických trasách by tak boli zverejnené na jednom mieste a zároveň prístupné verejnosti.
Spravovať a prevádzkovať turistický register by malo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Umožní to návrh zákona o turistických trasách, ktorý v Národnej rade SR opäť predložili poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s miernymi úpravami. Zákon by mal v prípade schválenia nadobudnúť účinnosť 1. januára 2024. Návrh zákona rozdielom jedného hlasu vlani v júni neprešiel do druhého čítania.
„Doteraz platná a účinná právna úprava na danom úseku chýbala a problematika turistických trás bola upravená nedostatočne, len parciálne v osobitných právnych predpisoch. Návrh zákona o turistických trasách upravuje turistické značkované trasy, proces a zodpovedné osoby na značkovanie turistických trás ako aj ich práva a povinnosti,” uviedli predkladatelia. Návrh upravuje aj práva a povinnosti osôb pohybujúcich sa po turistických trasách, v prípade porušenia povinností predpokladá uloženie primeraných sankcií vzhľadom na závažnosť, spôsob a rozsah protiprávneho konania.
Návrh zákona počíta aj so zavedením inovatívnych informatických nástrojov, napríklad QR kódu, ktorý uľahčí používanie turistických trás verejnosti. Na zistenie bezpečnosti má turistický register obsahovať aj informácie o turistických trasách, na ktorých je sprevádzanie povolené iba osobám podľa osobitných predpisov. Navrhovaný zákon o turistických trasách podporilo podpisom pod petíciu vyše osemtisíc ľudí. Petíciu zorganizoval Klub slovenských turistov v spolupráci so Slovenským cykloklubom, teda najväčšie turistické organizácie v krajine. Podľa poslancov značkovanie turistických trás je zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a zaslúži si väčšiu ochranu aj od štátu.
Hlavným cieľom navrhovanej sprievodnej zmeny v zákone o Horskej záchrannej službe je jednoznačne vymedziť, na akých trasách môžu sprevádzať len horskí sprievodcovia a nikto iný a uviesť to aj v turistickom registri. Upravené majú byť pravidlá registrácie a členstva v Národnej asociácii horských vodcov SR. Zavedený má byť pojem prírodný turizmus s vymedzením jeho sprievodcu, zmeniť sa majú tiež pravidlá hospodárstva lesov, cez ktoré vedú turistické trasy. Členovia poľovníckej stráže by mali oprávnenie vykonávať činnosti podľa navrhovaného zákona o turistických trasách. Prinavrátiť by sa mal inštitút sprievodcu cestovného ruchu, ktorý zostal upravený len ako viazaná živnosť, a to úpravou zákona o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu.
Zdroj: (SITA, be, it)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.