Kino Družba bude mať dohru na súdoch
Mesto bude hľadať na rekonštrukciu zdevastovanej Družby nového investora, keďže samo na to nemá peniaze. Chce usporiadať verejnú súťaž a nájsť niekoho seriózneho. Pri vypovedanom nájomcovi totiž postupovali inak. Bol jediný a vybrali ho bez verejnej súťaže.
Nájom kina Družba mesto vypovedalo aj napriek tomu, že ešte v júni nám tvrdilo, že dôvody, ktoré uvádza nájomník, mladý český podnikateľ Tomáš Vimmer, považuje za dostatočné. Nebolo to tak, pretože mesto už v júli pripravilo výpoveď. Výpovedná lehota však začala plynúť až koncom septembra, keďže dokument mesto nevedelo Vimmerovi doručiť ani na adresu v zmluve, ani na adresu trvalého pobytu. Doručili mu ju až na jeho košickú adresu tak, ako to robili napríklad aj elektrárne.
„Dávali sme mu opakovanú šancu, nepreukázal ani jediný doklad, ktorý by ho oprávňoval projekt zrealizovať. Nemôžeme si dovoliť ďalej hazardovať s majetkom mesta a musíme hľadať ďalšieho investora. Už mala byť dokončená táto stavba a ako vidíte, nie je dokončené vôbec nič,“ vraví Jozef Marko, vedúci komunikačného referátu Mesta Košice.
Nič nechce ukázať
Mesto podľa neho už od začiatku roka opakovane žiadalo nájomcu, aby preukázal svoju schopnosť pokračovať v rekonštrukcii, no on nepredložil nič. Vimmer tvrdí, že projektovú dokumentáciu má, no považuje za neprípustné, aby k nej mesto prišlo zadarmo. „Celú projektovú dokumentáciu, čo bola k objektu, si nechali rozkradnúť, a teraz, keď sme ju dali spraviť nanovo, ju od nás chcú zadarmo,“ zdôvodňuje podnikateľ. Nechce ukazovať ani zmluvy s fi rmami. Napriek tomu, že výpovedná lehota 30 dní mu ešte stále dáva šancu nájom zachrániť, nestane sa tak. Potvrdil nám, že zmluvy ani dokumentáciu neukáže.
Moderný komplex
Český podnikateľ chcel v priestoroch vybudovať moderný multiplex Grand Stage Palace. V kinosále sa mali usporadúvať koncerty, konferencie aj premietania. Súčasťou mala byť aj samostatná produkcia, čo je podľa Vimmera ojedinelé, a práve to malo byť kľúčom k úspechu multiplexu. Chcel vyplniť dieru na trhu v Košiciach, kde podľa neho neexistuje medzi Steel arénou a malými klubmi žiadny medzistupeň bez dotačnej podpory.
Nový nájomca
Podľa Marka mesto nemôže nechať tento majetok chátrať, a tak sa budú snažiť nájsť čo najskôr nového investora, ktorý si bude svoje zmluvné záväzky plniť. „Mesto nemá peniaze na to, aby riešilo tento objekt,“ tvrdí Marko.
Môže to byť problém, lebo v minulosti sa im žiadneho iného záujemcu nepodarilo nájsť a Vimmera vybrali bez verejnej súťaže aj hodnoverne preukázaného projektu rekonštrukcie. Pýtali sme sa teda, či výber nájomcu bez verejnej súťaže nepovažujú za chybu.
„Keby sme mali istotu, že sa do verejnej súťaže niekto prihlási… Na jednej strane totiž môže ktokoľvek deklarovať, že má záujem o takéto veľké projekty, na druhej ale musí aj preukázať, že je schopný zainvestovať. Tento pán to svojím spôsobom nejako zadeklaroval, pravdepodobne vtedy to stačilo, ale myslím si, že do budúcnosti to nemôže stačiť,“ odpovedal Marko.
Dohra na súdoch
Postúpiť riešenie na súd chce tak Vimmer ako aj mesto. Kým podnikateľ si chce nárokovať zmarenú investíciu do vypratávacích prác za približne 110-tisíc eur, mesto bude žiadať nevyplatené nájomné približne 2-tisíc eur. To Vimmer odmietal platiť. Nepáčil sa mu totiž ich prístup a rovnako aj to, že z priestorov začali miznúť veci.
„Najprv sme si mysleli, že je to len neporiadok na stavbe a veci sa niekde stratili, ale keď vám zmizne elektrocentrála alebo zbíjačky, je to podozrivé,“ tvrdí Vimmer. Vrcholom bola podľa neho návšteva začiatkom októbra, keď našli v objekte cudzích ľudí. Kľúče mala okrem nich pracovníčka majetkového referátu mesta, ktorá mohla vo výnimočných prípadoch s ich súhlasom objekt sprístupniť. Cudzích ľudí vtedy z objektu vyviedla polícia. „Sporiteľňa nám ako vlastníkovi objektu hlásila haváriu, pán Vimmer na naše telefonické výzvy, aby si splnil zmluvnú povinnosť a sprístupnil priestory, nereagoval, a keďže sporiteľni reálne hrozili škody, boli sme nútení ako vlastník objektu priestory sprístupniť,“ zdôvodňuje Marko.
Antikampaň na primátora
Vimmer za zlým prístupom mesta vidí aj to, že si nevybral správne firmy na rekonštrukciu. To chce ale mesto tiež vyriešiť na súde. „Musí si uvedomiť, že tým, akú antikampaň spustil na primátora, že jeho rodina je napojená na stavebné firmy, ktoré mu hovorili, že len oni môžu robiť tieto zákazky… Buď okamžite preukáže tieto svoje tvrdenia, alebo bude musieť niesť právne následky. Žiadni rodinní príslušníci primátora nie sú v prepojení so stavebnými firmami, ktoré majú zákazky s mestom Košice,“ dodal Marko.
1973 – národný podnik Pozemné stavby dokončil na sídlisku Terasa prvé panoramatické kino v Košiciach s kapacitou cez 500 divákov. Vzniklo ako súčasť obchodno – spoločenského centra obytného okrsku Luník II
2002 – keď Mesto Košice nepredĺžilo zmluvu spoločnosti Tatrafilm, ktorá chcela kino zrekonštruovať na princípe 3D, premietanie sa skončilo a priestory prestali slúžiť pôvodnému účelu. Samospráva potom na predaj nehnuteľnosti, ktorá je založená v Prvej komunálnej banke, vypisuje súťaž
2003 – vyhlásené sú ďalšie dve súťaže nielen na odpredaj, ale už aj prenájom. Obidve sú neúspešné
2004 – Družbu získala do správy Mestská časť Košice- Západ. Našla nového prevádzkovateľa, spoločnosť GreArt Production neskoršieho starostu Starého Mesta Ľubomíra Gregu. V novembri slávnostné znovuotvorenie kina slovenskou premiérou komediálnej drámy Horem Pádem
2006 – mestská časť sa vzdáva správcovstva 2008 – nájomca končí prevádzku s vysvetlením, že nedokáže čeliť konkurencii multikín v obchodných centrách
2010 – dva neúspešné tendre na dlhodobý prenájom. Po ich skončení sa mestu ohlásil podnikateľ s tým, že v objekte zriadi vitálny svet. Zo zámeru nakoniec nič nebolo
2014 – bez súťaže, štúdie aj projektu z dôvodu hodného osobitného zreteľa dáva mesto objekt do prenájmu na 25 rokov českému podnikateľovi, ktorý sľubuje, že ho za päť miliónov prestavia na multifunkčný komplex s názvom Grand Stage Palace (ROK)
[article slug=”vimmerov-zaujem-o-druzbu-stale-trva”][/article]
Foto: Iveta Vaculová