Slovensko dostalo takmer 42 milióna eur. Použijú ich na nákup munície a nových technológii
Slovensko dostalo v uplynulých dňoch z Európskeho mierového nástroja (EPF) ďalších 41,9 milióna eur ako náhradu za pomoc poskytnutú Ukrajine a jej ozbrojeným silám. Ako informovalo Ministerstvo obrany SR, tieto prostriedky rezort obrany použije na nákup munície a nových technológií pre Ozbrojené sily SR.
„Slovensko sa od začiatku ruskej invázie správa v súvislosti s pomocou poskytovanou Ukrajine zodpovedne a má jasné hodnotové ukotvenie, vďaka čomu je v očiach svojich spojencov spoľahlivým a konštruktívnym partnerom. Sme odhodlaní Ukrajine naďalej pomáhať materiálne, humanitárne aj vojensky a dopomôcť jej k oslobodeniu od rukách agresorov,“ uviedol poverený minister obrany Jaroslav Naď. SR podľa neho už dostala koncom minulého roka z Európskeho mierového nástroja refundáciu v hodnote 40,2 milióna eur. Zároveň minister doplnil, že na úrovni Európskej únie aktuálne prebieha diskusia o postupe navýšenia celkového finančného stropu pre tento mimorozpočtový nástroj, a to v súvislosti s potrebou zaistenia ďalšej udržateľnej podpory Ukrajiny.
Od začiatku ruskej invázie venovala podľa rezortu obrany SR Ukrajine pomoc v celkovej hodnote približne 167,8 miliónov eur. Súčasťou slovenskej pomoci bol okrem systému protivzdušnej obrany S-300 aj odmínovací systém Božena, päť vrtuľníkov, munícia, palivo či ručné zbrane. Ďalším projektom pomoci bolo darovanie 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1, za ktoré Slovensko postupne získa od Nemeckej spolkovej republiky 15 bojových tankov Leopard 2A4.
Európsky mierový nástroj vznikol v roku 2021 so zámerom posilniť bezpečnostné a obranné spôsobilosti členov Európskej únie (EÚ) aj jej partnerov a podporovať zachovanie mieru, medzinárodnej bezpečnosti a stability vo svete.
Zdroj: (SITA, sa, kh)
Odporúčané články
Kamil Šaško navštívil Detskú fakultnú nemocnicu Košice, kde sa oboznámil s aktuálnym stavom stavebných úprav pripravovaného pracoviska magnetickej rezonancie pre detských pacientov. Počas návštevy absolvoval prehliadku priestorov budúceho pracoviska a s vedením nemocnice rokoval aj o ďalších investičných projektoch, ktoré majú podporiť rozvoj pediatrickej zdravotnej starostlivosti na východnom Slovensku.
Mnoho migrantov preskočilo alebo oboplávalo dvojitý hraničný plot vyčnievajúci do mora alebo prešli hranicou počas odlivu.
Tento týždeň sa v súvislosti so spustením výroby teplej obaľovanej asfaltovej zmesi začína v Košiciach s opravami výtlkov, prepadnutých častí a iných závad na cestách a chodníkoch vo vlastníctve mesta. Od pondelka sa budú zarezávať a vybúravať poškodené časti vozovky a výtlky, v stredu sa začne aj so samotným asfaltovaním.