Sťažnosti nespokojných Košičanov sa kopia! Verejné osvetlenie nie je ani zďaleka dostačujúce
Medzi Košičanmi už dlhšie rezonuje téma verejného osvetlenia, ktoré je podľa slov obyvateľov mesta nedostačujúce. Sťažnosti na slabú svietivosť či úplnú nefunkčnosť lámp nie sú avizované len na sociálnych sieťach, ale takisto aj na miestnych úradoch MČ v Košiciach.

Ako na svojej sociálnej sieti informuje MČ Nad Jazerom, oproti minulým rokom sa Miestny úrad MČ Nad Jazerom stretáva s omnoho väčším počtom nahlásení nefunkčnosti lámp a občania sa sťažujú aj na ich menšiu svietivosť. Vodiči prechádzajúci po komunikáciách majú často problém vidieť chodcov na krajnici a zaregistrujú ich na poslednú chvíľu.
Na základe uvedeného príspevku sme kontaktovali starostku MČ Nad Jazerom Lenku Kovačevičovú, ktorá pre redakciu KOŠICE: DNES uviedla, že ,,výmena nefunkčných lámp a osádzanie nových nie je vôbec postačujúce. Na základe toho, prebehol vo štvrtok (26. 1.) veľký monitoring verejného osvetlenia, kedy sa kompetentní pozreli na aktuálny stav sodíkových lámp.” Starostka MČ takisto spomenula, že na základe mnohých sťažností urguje na DPMK, aby k výmene došlo v čo najkratšej možnej dobe.
Nespokojní sú obyvatelia aj iných MČ
Sťažnosti v MČ Nad Jazerom však neboli jediné, medzi obyvateľmi Košíc sa na sociálnej sieti strhla diskusia o nefunkčnom verejnom osvetlení aj na sídlisku KVP, Terase, Juhu, na Podhradovej či Triede SNP. V uvedenom statuse obyvateľka MČ KVP iniciuje stretnutie, počas ktorého by nespokojní obyvatelia natočili stav verejného osvetlenia vo večerných hodinách. Ako uvádza v komentároch, príspevok bol uverejnený na základe udalosti, kedy mala dotyčná údajne utekať pred znásilnením, našťastie však podľa jej slov mala na blízku auto.

DPMK pristúpil k prvým zmenám
Ako na sociálnej sieti uvádza MČ Nad Jazerom, po veľkom štvrtkovom monitoringu už sú viditeľné prvé zmeny. K výmene verejného osvetlenia pristúpil DPMK už v piatok (27. 1.). MČ Nad Jazerom vo svojom príspevku takisto vyzýva obyvateľov, aby sa pridali a upozornili na poruchu priamo dispečing DPMK telefonicky +421 55 640 7345, prípadne e-mailom: verejneosvetlenie@dpmk.sk. Osvetlenie je podľa ich slov „živý organizmus“, jeho funkčnosť sa mení hodinu po hodine, preto treba nedostačujúce osvetlenie riešiť práve informovaním kompetentných orgánov.

O vyjadrenie požiadala redakcia KOŠICE: DNES aj DPMK. Správu budeme AKTUALIZOVAŤ.
(NM)
Odporúčané články

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Košiciach absolvovali školenie zamerané na prácu s prístrojom Corpuls CPR, ktorý umožňuje mechanickú kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Cieľom výcviku bolo zefektívniť zásahy v situáciách, kde ide o každú sekundu.

Prelom apríla a mája patrí tradične oslavám Dňa mesta Košice. Deň mesta sa viaže na významnú historickú udalosť, ktorá sa stala 7. mája 1369, keď kráľ Ľudovít Veľký udelil mestu historicky prvú erbovú listinu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v dejinách, keď niektorý z európskych panovníkov udelil erb mestu. Táto skutočnosť sa stala v roku 1995 základom pre vznik osláv, ktoré sa z dôvodu záujmu verejnosti z pôvodného jedného dňa postupne rozšírili maratón podujatí.

Rodina pátra po 34-ročnom Matúšovi M. z mestskej časti Košice – Ťahanovce, ktorý bol naposledy videný v stredu 23. apríla 2025 o 5.30 h v mieste bydliska. Odvtedy o sebe nedal vedieť.