Milióny na vedu smerovali do schránky
Peniaze na vedu a výskum zo zrušenej eurofondovej výzvy na dlhodobý strategický výskum (DSV) a vývoj mala získať aj košická firma Nano-med. Vlastní ju síce pražský nanotechnológ, no sídli v schránke na Rampovej ulici a minulý rok mala nulové tržby.
Tesne predtým, ako minister školstva Peter Plavčan (SNS) ohlásil zrušenie výzvy DSV, na verejnosť sa dostali mená firiem, ktoré mali uspieť. Týždenník Trend ich získal prostredníctvom jedného zo žiadateľov, ktorý mal prístup do tej sekcie informačného systému ITMS 2014, kde sú tieto informácie zverejnené. Medzi firmami je aj košická schránka Nano-med, ktorá mala podľa informácií Trendu dostať 29,3 milióna eur. Plavčan tieto informácie po prevalení faktu, že vo výzve neuspela ani jedna verejná vysoká škola a Slovenská akadémia vied, odmietal zverejniť s tým, že hodnotenie ešte nebolo ukončené. Neurobil tak doteraz.

Vstup počas výzvy
Majiteľom Nano-medu je český nanotechnológ Evžen Amler, konateľkou Košičanka Kamila Varjassyová. Podľa verifikačného protokolu z mája sa za firmou neskrývajú ďalšie osoby a konečným užívateľom výhod je Amler.
[ad][/ad]Až do tejto chvíle to vyzerá na seriózny projekt. Amler sa však majiteľom Nano-medu stal podľa údajov v obchodnom registri až 14. februára 2017. Podľa pôvodného plánu vyhodnotenia výzvy sa v tom čase už mali finalizovať výsledky. Keďže výsledky výzvy stále nie sú zverejnené, nie je jasné, kedy Nano-med žiadosť podal. Avšak v tejto výzve neúspešná Univerzita P. J. Šafárika to urobila už začiatkom novembra 2016. V tom čase bola majiteľkou firmy Varjassyová, podľa dostupných informácií psychologička. Denník KOŠICE:DNES sa ju včera pokúšal kontaktovať telefonicky aj v mieste trvalého bydliska, no neúspešne. Podľa informácií portálu finstat.sk mala táto spoločnosť minulý rok nulové tržby, nemá zamestnancov a kapitál je necelých štyritisíc eur.
Schránka na vrátnici
Ako vyzerá spoločnosť, ktorá mala v kritizovanej výzve získať namiesto univerzít milióny na vedu a výskum, sme sa boli pozrieť aj v jej sídle na Rampovej ulici. „Majú tu schránku,“ dozvedeli sme sa na vrátnici, kde sa schránka nachádza. Podobnú informáciu sme dostali aj od jedného z majiteľov Biznis Parku Rampová a správcu budovy. „Ani sme ich nepočuli,“ povedal jeden z nájomcov kancelárskych priestorov v areáli, keď sme sa na Nano-med pýtali.

Odporúčané články
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyhlásil, že Kyjev nemá žiadne zákonné ani morálne právo odstúpiť svoje územie Rusku v rámci akejkoľvek dohody zameranej na ukončenie takmer štyri roky trvajúcej vojny s Ruskom.
Valné zhromaždenie dnes odsúhlasilo viacero zmien vo vedení Klubu akcionárov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s., o.z. Novým predsedom správnej rady sa stal Stanislav Hreha. Novými členmi správnej rady sa stávajú Ľubomír Čigáš a Matej Smorada.
Daniel Bombic, známy ako Danny Kollár, ostáva vo väzbe. Ústavný súd SR mu totiž zamietol obe sťažnosti. Bombic, ktorý je obžalovaný z viacerých extrémistických trestných činov, to uviedol na sociálnej sieti Telegram. Ako napísal, z väzby sa už von nedostane.