Čierne skládky trápia aj Ťahanovce
Vyhodený starý nábytok, matrace, polystyrénové škatule od jedla, plné vrecia stavebného odpadu. Takto vyzerá lokalita na konci Sídliska Ťahanovce neďaleko Madridskej ulice.
Fotografie čiernych skládok poslal do redakcie denníka KOŠICE:DNES Ivan Vojtanik. Na odpad narazil, keď sa s deťmi vybral na prechádzku do prírody na okraji sídliska.
„Z úst syna vyšli otázky, na ktoré som nevedel odpovedať. Tato, kde to žijeme? Prečo sa prechádzame po smetisku? Ťažko sa mi hľadali odpovede. Je neúnosné a neodpustiteľné, že naozaj vyspelé mesto sa tvári maximálne progresívne, a pritom zabúda na svojich občanov,“ povedal.
Znečisťovanie životného prostredia sa opakuje každú jar, reaguje Ján Nigut, starosta mestskej časti Ťahanovce obec, do ktorej lokalita patrí. Hovorí, že v spolupráci s mestskou časťou Sever budú postupne čistiť všetky znečistené miesta, vrátane okolia Madridskej.

Do prírody pri Sídlisku Ťahanovce niektorí ľudia vyhodia čokoľvek. Miestni tvrdia, že situácia s odpadom je neriešiteľným každoročným problémom. Aj keď sa zorganizuje upratovanie, o týždeň to vyzerá rovnako. / Foto: veja
Nasadia aktivačných
„Máme obmedzené kapacity do štyridsať aktivačných pracovníkov, takže zázraky neurobíme. Napriek tomu plánujem s čistením pokračovať počas celej jari a spolupracovať spolu so spoločnosťou KOSIT, ktorá má na starosti zber a likvidáciu komunálneho odpadu,“ povedal Nigut.
Zmapované nelegálne sklady odpadu má podľa starostu Cyrila Betuša aj Sídlisko Ťahanovce. Miestny úrad pripravuje brigádu „Jarná očista sídliska“, ktorá bude 22. apríla na Deň Zeme. Pozývajú na ňu členov spoločenských organizácií, športových klubov, bytových družstiev, poslancov, aj všetkých obyvateľov mestskej časti.
„Odstránime neporiadok v lesoparku a na územiach, ktoré patria nášmu sídlisku. Upratovanie bude pokračovať aj po tejto akcii,” dodal starosta.
Jana Hrabčáková
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Príslušníci Finančnej správy Slovenskej republiky odhalili na hraničnom priechode Vyšné Nemecké pokus o nezákonnú prepravu veľkej sumy hotovosti. Bankovky v hodnote približne 450-tisíc amerických dolárov boli ukryté v prístrojovej doske osobného automobilu.
Protest zvolávajú študentky a študenti naprieč Slovenskom, ale môže prísť každý. Chcú ukázať pretrvávajúcu silu a odhodlanie brániť naše životy v tejto krajine pred normalizáciou a ťahaním Slovenska do sféry vplyvu Ruska.
Petičiari za zvýšenú ochranu Pamätníka vojakov Sovietskej armády a zachovanie názvu Námestia osloboditeľov, ktorí vyzbierali za 50 dní viac ako 10 000 fyzických podpisov minulý rok v Košiciach, vítajú zvýšenie trestnoprávnej ochrany pamätníkov víťazstva nad fašizmom zákonom schváleným v Národnej rade SR v utorok 17. marca, informuje o tom predseda petičného výboru Za pamätník Alexander Riabov.