Starostovia už nechcú čakať. Pre rozšírenie Slaneckej cesty sa idú stretnúť s podnikateľmi
Starostovia dvoch košických mestských častí, ktoré sú najviac postihnuté kolabujúcou dopravou na Slaneckej ceste, chcú urýchliť výkup pozemkov na rozšírenie komunikácie.
Neustávajúce zápchy, čakanie v kolónach, automobily posúvajúce sa slimačím tempom. To je dennodenná realita na Slaneckej ceste, ktorá je hlavným ťahom z mesta na južný Zemplín.
Mesto Košice na nové pruhy, ktoré odľahčia vyťaženú komunikáciu, potrebuje vykúpiť pozemky od súkromných vlastníkov. Podľa materiálu, ktorý zastupiteľstvo vzalo na vedomie v júni 2016, bude stavbou zasiahnutých viac ako 45-tisíc metrov štvorcových a znalecká cena je 35 eur za štvorák.
Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva žiadala starostka Sídliska Nad jazerom Lenka Kovačevičová (nezávislá) o informáciu, koľko bolo doteraz vykúpených pozemkov v ďalšom období. „Čakám na to, nikto mi nevie povedať ani percento vykúpených, ani aký je momentálny stav, s koľkými vlastníkmi prebieha proces,“ konštatovala starostka.
Podľa zmlúv zverejnených mestom na internete počas roka 2017 došlo k deviatim transakciám. V jednom prípade bolo až sedemnásť predávajúcich. Hodnota zmlúv je viac ako 35-tisíc eur a výmera, ktorá bola predmetom prevodov, je 5 200 metrov štvorcových.
Križovatku za euro
Za symbolické jedno euro mesto získalo aj vybudovanú križovatku Slanecká – Napájadlá – Čingovská od súkromnej firmy. Inak by za pozemky muselo vyplatiť ďalších 35-tisíc.
Problém cítia najviac obyvatelia Sídliska Nad jazerom a Krásnej, ale aj obyvatelia obcí smerom na Slanec. Starosta Krásnej Marek Kažimír (nezávislý) sa vyjadril, že sú spolu s Kovačevičovou nespokojní s rýchlosťou, akou prebieha proces majetkového vysporiadania pozemkov.
Kažimír opisuje, že na Rade starostov pred mesiacom riaditeľ magistrátu spomenul problém s niektorými vlastníkmi, najmä troma podnikateľskými subjektami, ktorí majú na Slaneckej ulici pozemky. „Rozhodli sme sa s nimi stretnúť. Priamo od nich chceme počuť, prečo nesúhlasia s ponúkanými alternatívami. Sme ochotní stať sa aj mediátormi medzi nimi a mestom, aby sa odkupovanie rozbehlo rýchlejšie, keďže dopravná situácia je stále kritickejšia,“ uviedol starosta. Podľa neho by bola škoda nevyužiť na to prostriedky v aktuálnom operačnom programe na čerpanie eurofondov.
[ad][/ad]Už tento týždeň
Starostovia Kovačevičová aj Kažimír sa zhodli, že krajná možnosť, a to vyvlastnenie pozemkov, nie je pre nich prijateľná. Celý proces by to podľa nich zdržalo o niekoľko mesiacov, ak nie rokov.
„A potom by dostali iba sumu, aká je v znaleckom posudku. Takto je stále priestor na dohodu. Viem si predstaviť, že by sa už na budúci rok mohlo začať s výstavbou. Potrebujú to obyvatelia jazera aj Krásnej,“ uviedla Kovačevičová.
Spolu so starostom Krásnej by sa mali so zástupcami podnikateľských subjektov stretnúť ešte tento týždeň.
Ovplyvňuje to realitný trh
Rozšírenie Slaneckej cesty by pomohlo aj investorom, ktorí budujú rodinné domy v Krásnej, pretože jej zaťaženie ešte vzrastie. Podľa realitného makléra Ivana Molnára z AA reality má súčasná dopravná situácia vplyv aj na atraktivitu územia zo strany záujemcov o nové bývanie.
„Sídlisko Nad jazerom je vyhľadávaná lokalita, no väčší záujem je najmä o byty na začiatku, teda pri jazere v okolí Baltickej ulice. Práve prístup na sídlisko je pre mnohých klientov kľúčový,“ povedal Molnár. Podľa štatistík prejde cez Slaneckú cestu za 24 hodín viac ako 26-tisíc automobilov. Pätnásť percent tvoria nákladné vozidlá.
Obchádzka nič nerieši
V roku 2014 mesto čiastočne rozšírilo túto dopravnú tepnu o tri pruhy. Stálo to 250- tisíc eur, pričom na to prispeli aj viaceré súkromné firmy. Mnohí pre zápchy aj naďalej volia trasu cez Košickú Polianku, ktorá je raz tak dlhá. Doprava sa potom zahusťuje aj na Sečovskej ceste.
Mesto v rozpočte na rok 2018 na výkupy pozemkov vyčlenilo 110-tisíc eur, no v jednom balíku tam spolu so Slaneckou ulicou figurujú aj obchvat Kavečian a modernizácia električkových tratí. Mesto v minulosti pomalé tempo výkupu vysvetľovalo prebiehajúcimi dedičskými konaniami či návrhmi niektorých vlastníkov na komplikované zámeny. Podľa posledných vyjadrení mesta majú stavebné práce začať koncom budúceho roka.
Podľa integrovanej územnej stratégie udržateľného rozvoja mesta na roky 2015 až 2020 by mala rekonštrukcia a modernizácia Slaneckej cesty stáť 21 miliónov eur.
Projekt ráta s komplexnou prestavbou konštrukcie vozovky, vrátane úpravy jej podložia. Šírka jazdných pruhov má byť 3,25 metra, pričom by išlo o rozšírenie v úseku dlhom približne 2,5 kilometra.
Vzniknúť má chodník pre cyklistov aj pre peších. Počíta sa aj s prestavbou a dostavbou svetelne riadených križovatiek.
Súčasťou autobusových zastávok má byť prístrešok pre cestujúcich či automat na cestovné lístky. Budú bezbariérové, s prvkami pre nevidiacich, elektronickou informačnou tabuľou a bezpečnostnou kamerou.
Odbremeniť Slaneckú má aj výstavba komunikácie medzi Krásnou a Barcou. Náklady na to sú stanovené na 10 miliónov eur.