Na Ťahanovciach sa vyskytol diviak. Situácia sa intenzívne rieši
Pred niekoľkými dňami bol na Sídlisku Ťahanovce nahlásený výskyt diviaka. Mestská časť podnikla už v minulosti a rovnako aj teraz niekoľko ráznych krokov pre to, aby sa výskyt diviakov úplne eliminoval. Vo všeobecnosti by mal byť výskyt diviakov podstatne nižší.

Diviak na Ťahanovciach
Na Ťahanovciach sa pred viac ako týždňom ukázal po dlhšej dobe diviak. Starosta Mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce, Miloš Ihnát, poskytol pre KOŠICE: DNES odpovede, kde spomenul aj to, že isté obdobie bol výskyt diviakov v intraviláne mestskej časti minimálny.
“Pomohlo vykosenie územia Americkej triedy, kde sme mestskou časťou pracne oslovili takmer všetkých majiteľov parciel pozemkov, získali sme súhlas na skosenie územia. Kosením sme odstránili ležoviská diviakov, čím sa úplne eliminoval ich výskyt,” opísal situáciu starosta Ihnát.
Zároveň poukázal aj na platný zákon (č. 150/2019 Z. z. o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov), podľa ktorého majú vlastníci alebo správcovia pozemkov povinnosť starať sa o ne a odstraňovať invazívny druh rastlín.
Sídlisko situáciu intenzívne rieši
Práve spomínané odstraňovanie invazívnych druhov rastlín je jedným zo spôsobov, ako narušiť existenciu ležovísk diviaka. “Z poľovníckeho hľadiska je najúčinnejšie znižovanie početnosti diviačej zveri priamo na poľovných plochách poľovného revíru, kde je lov možné uskutočniť bezpečne, bez nejakých väčších obmedzení a rizík, prípadne zver rušiť v tesnej blízkosti obytných zón a nepoľovných plôch,” uviedla vedúca pozemkového a lesného odboru Okresného úradu Košice, Gabriela Pramuková.
Situácia s diviakmi na Sídlisku Ťahanovce sa rieši aj kosením územia, ale rovnako aj kontaktovaním mestskej polície či poľovníckeho združenia Lovena. “Pred časom sme s poľovníckym združením za súčinnosti polície organizovali hon a lov na diviaky. Cieľom je ochrana života a zdravia obyvateľov,“ uviedol starosta.
Ihnát zároveň dodal, že medzi problémové územia patrí aj Sad mládeže, ktorý bol prednedávnom ovocným sadom, a teda zvieratá tam nachádzajú potravu. Pozemok však patrí takmer 220 osobám a pre mestskú časť sa stal finančne neriešiteľným. “Potrebné by bolo výrubové konanie, kde za každý vyrúbaný strom musí byť adekvátna náhradná výsadba stromu,” dodáva starosta.
Výskyt diviakov je nižší
Výskyt diviakov sa mal výrazne znížiť nielen kvôli intenzívnemu lovu, ale rovnako aj kvôli africkému moru, ktorý sa medzi ošípanými rozšíril a prispieva k ich úhynu. “Lokálne prípady výskytu diviačej zveri v intraviláne mesta je možné samosprávou nahlasovať aj na e-mailovej adrese sekretariat-UR@svps.sk,“ uviedla Pramuková.
Na ďalšej strane sa dočítate, čo robiť, keď stretnete diviaka.
Odporúčané články

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od spustenia modernizácie električkovej trate na sídlisku Nad jazerom po triumf talentovanej vizážistky z Košíc. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Ako počas slávnostného otvorenia informoval predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (nezávislý), areál Klubu vodného lyžovania TRIXEN, ktorý dlhodobo úspešne prevádzkuje vodnolyžiarsky vlek, sa rozšíril o sedem nových profesionálnych wakeboardových prekážok.

V Košiciach sa čoraz častejšie objavuje pohánkovec. Je to invázna rastlina z východnej Ázie, vytvára husté porasty a potláča pôvodnú vegetáciu. Táto trojmetrová rastlina s červenými škvrnami na stonkách a srdcovitými listami sa rýchlo šíri a je náročné ju zastaviť. Slovenská inšpekcia životného prostredia zaraďuje pohánkovec na zoznam rastlín vzbudzujúcich obavy.