Martin Jankura: Tetovaním dávam drevu dušu
Martin Jankura je umelec, ktorý na Slovensku nemá konkurenciu. Rodák z Huncoviec pri Kežmarku už niekoľko rokov žije a hlavne tvorí v Košiciach. Venuje sa dekoratívnej technike nábytku, ktorá pripomína tetovanie. Svojimi rukami dokáže kombinovať dve formy umenia. Ihlou skrášľuje nielen hrejivý materiál, akým je drevo, ale aj ľudské telo.
Martin mal k umeniu blízko už v detstve. Jeho záľuba k maľovaniu a kresleniu ho priviedla na strednú umeleckú školu. Už počas štúdia sa začal venovať vypaľovaniu do dreva. Ide o tradičnú ľudovú dekoratívnu techniku, ktorá pripomína tetovanie. Z nenápadných obrazov prírody či zvierat sa postupom času stali originálne, unikátne a dizajnové kúsky nábytku s dušou.
Tak ako dospieval dizajnér, dospievala aj jeho tvorba. Vyštudoval odbor produktový dizajn na Fakulte umenia Technickej univerzity v Košiciach a už počas školy dosiahol svoj prvý veľký úspech. Šikovný mladík zvíťazil v súťaži Kruhy na vode v kategórii drevo. Víťazstvom vyzdvihol nielen ľudové remeslo, ale aj spojenie tradičného s moderným dizajnom.
Nábytok s dušou
Dizajnér nám prezradil, že tetovanie jedného kúsku nábytku s nádhernými ilustráciami trvá aj niekoľko týždňov. Pri tvorbe sa inšpiruje komiksovými ilustráciami, japonskými ornamentmi či motívmi z oblasti tetovania, súčasnej popkultúry a steet artu, ktoré nábytku dávajú výnimočnosť.
„Pri vypaľovaní využívam techniku bodkovania. Potrebujete na to len vypaľovačku, ktorá je podobná cínovačke, a hlavne trpezlivosť. Ak sa raz pomýlim, chybu už nedokážem úplne napraviť. Je to prácna robota, pri ktorej musím byť maximálne sústredený. Zvyčajne dekorácie zobrazujem na svetlých drevinách ako javor či breza. Vypaľovať sa však dá do každého dreva, ale motív lepšie vynikne na svetlom povrchu. A, samozrejme, dekorovať môžete čokoľvek. Mal som aj bizarné požiadavky, ako napríklad potetovať drevenú dildu (vibrátor),“ vysvetlil.
[ad][/ad]Dekorácia ľudskej kože
S ihlou to Martinovi ide ukážkovo. Keďže je umelcom, ako sa patrí, rozhodol sa, že okrem zdobenia nábytku začne aj so skrášľovaním ľudskej kože. „Tetovanie ľudí je pre mňa oveľa väčšou výzvou. Pristupujete k človeku a jeho pokožke úplne inak. Koža mi dáva možnosť byť viac kreatívny. Tetovaním pomáham ľuďom zhmotniť ich predstavy do umeleckého diela. A to je oveľa viac náročnejšie ako pri dreve. Naopak, nábytok vydrží dlhšie sedieť,“ prezradil s úsmevom.
Foto: archív MJ, Veronika Janušková