Tím z Košíc sa predstaví v Európskom finále robotickej súťaže
Tím Talentum SAP z Košíc spolu s tímom IT-PRO-BESST z Trnavy uspeli v semifinále Strednej Európy súťaže FIRST LEGO League v Debrecíne. Postupujú do európskeho finále, ktoré sa bude konať 3.-4. marca 2017 v nemeckom Regensburgu.
First Lego League je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 9-16 rokov. Zúčastňujú sa jej desaťtisíce detí na celom svete. Každý rok sú pre nich zadané nové úlohy. Úlohou žiakov je postaviť a naprogramovať roboty. Tie sú vyrobené zo stavebníc LEGO.
Úspech v Deberíne
Regionálne kolá turnajov sa konali v siedmich slovenských mestách – Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Žilina, Poprad, Bratislava, Košice a Bratislava. Z nich sa desať tímov prebojovalo na semifinále strednej Európy do maďarského Debrecína, ktoré sa konalo začiatkom mesiaca. V Debrecíne svoje zručnosti predviedlo 27 tímov zo šiestich krajín. Predstavili sa žiaci aj z Maďarska, Poľska, Českej republiky, ale aj súťažiaci z Bulharska či Ruska.
Najlepšie umiestnenia
Do Európskeho finále postúpilo celkovo šesť tímov. Jeden celkový víťaz, ktorým bol tím z Trnavy, a päť tímov z každej krajiny. Hneď na druhom mieste sa zúčastnil košický tím Talentum SAP.
Tím Talentum SAP sa semifinálového kola strednej Európy zúčastnilo už piatykrát. „Môžeme skonštatovať, že z roka na rok má súťaž vyššiu úroveň. Z regionálnych kôl postupujú veľmi dobre pripravené tímy. Robotické modely sú dokonalejšie a kompaktnejšie. Účasť na FLL sa stala prestížnou záležitosťou aj pre elitné školy a rôzne vzdelávacie organizácie,“ skonštatovala trénerka košického tímu Angelika Haneszová.
Rozmanité projekty
Výskumné projekty boli podľa trénerky veľmi rozmanité. „Stretli sme sa s mobilnou aplikáciou, ktorá radí, ako kŕmiť svojich štvornohých miláčikov, informačným systémom na adopciu zvierat z útulku, signalizátorom ježka na cestách a ďalšími zaujímavými témami,“ opisuje projekty A. Haneszová.
Košický tím sa tento rok predstavil s projektom o záchrane netopierov. „Stáva sa, že pri zatepľovaní bytoviek sú netopiere zamurované do škár, kde zahynú celé kolónie. Pritom netopiere sú zákonom chránené a veľmi užitočné, veď vytvárajú v našom prostredí „biologickú ochranu” proti nepríjemnému hmyzu,“ opisuje problém trénerka. Zariadenie BatScape, ktoré košickí žiaci predstavili, umožňuje bezpečný únik netopierov z trhlín bytoviek a poskytuje ochranárom údaje o netopierích kolóniách. Pomocou infračervených senzorov, ktoré ovláda mikropočítač, zráta počet netopierov a zaznamená údaje na SD kartu.
Najlepší dizajn
Žiaci boli hodnotení v rôznych kategóriách. Podmienkou bola aj kreativita. Hodnotil sa tu napríklad aj dizajn robota, programové ovládanie, prezentácia či tímová práca. „Veľmi nás potešilo, že náš projekt a prezentácia zaujala porotu, čo sa odzrkadlilo aj získaním 2. miesta v tejto kategórii. Dizajn a programové ovládanie nášho robota získalo dokonca 1. miesto. Naša tímová práca tiež patrila medzi najlepšie,“ potešila sa trénerka. Celkovo sa umiestnili na 2. mieste.
Foto: archív FLL
Odporúčané články
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.