Vyliečte sa týmito 10 bylinkami
Trendom v dnešnom svete medicíny je pri každom príznaku choroby predpísať lieky. Skúsme sa preto vrátiť do čias minulých a spraviť to tak, ako by to urobili naše babky. Liečme sa silou byliniek.
1. Alchemilka obyčajná
Nenápadná rastlinka s drobnými žltozelenými kvetmi. Zvyčajne rastie na vlhkých lúkach, svahoch, popri potokoch, pri okrajoch lesov vo vyšších polohách a v horských oblastiach. Chutí ostro a trpko. Používame ju najmä pri ženských chorobách, pretože posilňuje maternicu, a tým uľahčuje pôrod. Taktiež osoží pri zažívacích problémoch, pri hnačke. Urýchľuje hojenie rán, ekzémov a vyrážok. Používa sa vo forme záparu, obkladov a macerátu.
Príprava macerátu: Na kúpeľ sa použijú vysušené alebo čerstvé byliny (dvojnásobné množstvo), dajú sa na noc do vedra so studenou vodou, na druhý deň sa zohreje a takto získaný macerát sa prileje do kúpeľa.
2. Hluchavka biela
Bylina, ktorá dosahuje výšku až 50 – 60 cm sa tvarom aj listami podobá na pŕhľavu, avšak nepáli. Má dutú štvorhrannú stonku s pílkovito-vrúbkovanými listami. V pazuchách listov sa nachádza 5-8 bielych až žltkastých kvetov bohatých na nektár. Z kvetu vzniká po oplodnení plod. Hluchavka sa vyskytuje pri cestách, múroch a plotoch, možno povedať, že všade a často je vnímaná ako burina. Kvitne od mája do septembra.Zbierame kvety alebo celé kvitnúce vrcholčeky vňate na začiatku kvitnutia. Sušíme pri teplote, ktorá nemá prekročiť 40 °C. Kvety treba chrániť pred vlhkom, ktoré znehodnocuje účinné látky. Hluchavka sa používa pri chorobách dýchacích ciest, pri menštruácii, pri hemoroidoch, má vplyv na centrálnu nervovú sústavu, upravuje stolicu a napomáha látkovú premenu. Možno z nej pripraviť zápar aj obklady.
Príprava záparu: 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a nechá sa krátko vylúhovať.
3. Kostihol lekársky
Kostihoj lekársky je trváca bylina s repovitým, čiernym koreňom, štvorhrannou stonkou a striedavými, drsnými, podlhovasto kopijovitými listami, koreň je zvonka tmavohnedý až čierny, vnútri biely až žltý, hrubý ako palec, po rozrezaní veľmi hlienovitý, priam mazľavý a mastný. Rastie na vlhkých lúkach, na okrajoch polí, vo vlhkých priekopách a pozdĺž potokov. Nájdeme ju aj pri plotoch a rumoviskách. Kvitne od mája do augusta. Zbierame koreň, poprípade listy aj vňať. Suší sa prirodzeným teplom. Kostihoj podporuje hojenie rán a vytváranie náhradných tkanív aj s kosťotvornými účinkami. Pomáha aj pri chronických zápaloch dýchacích ciest, tuberkulóze, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. Používame ako čaj, obklady a možno si pripraviť aj masť.
Príprava masti: 4-6 koreňov jemne pokrájame a krátko zapražíme v 250 g čistej masti. Cez noc necháme postáť, nasledujúci deň prihrejeme, cez plátno precedíme a plníme do malých nádob. Uchovávame v chladničke.
4. Materina dúška
Je to trváca bylina vysoká do 30 cm. Kvety sú fialovočervené až biele. Plody sú tvrdky. Má príjemnú vôňu. Rastie na suchých a slnečných miestach, najmä na lúkach, stráňach a kopcoch. Hlavným obdobím kvetu sú mesiace júl a august, keď tiež najviac vonia. Ak má dobré podmienky k rastu, kvitne väčšinou podstatne dlhšie. Zbierame kvitnúcu vňať, sušíme pri teplote 35 stupňov. Suší sa v malých zväzkoch. Zbiera sa od mája do júna. Materina dúška má protizápalové a hojivé účinky, blahodárne pôsobí najmä na tráviacu a nervovú sústavu. Používa sa preto pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, nervozite a podráždenosti, pri chorobách dýchacích ciest a zápaloch močových ciest. Používa sa ako zápar, sirup aj olej.
Príprava oleja: Do fľaše dáme kvety materinej dúšky, zalejeme olejom lisovaným za studena tak, aby bol asi na 2 prsty nad kvetmi. Necháme stáť na slnečnom mieste 14 dní.
5. Myší chvost (rebríček)
Je to pomerne odolná rastlinka s bielym súkvetím. Rastie na slnečných lúkach, pasienkoch, rumoviskách, na okrajoch ciest, no aj na niektorých väčších nekosených záhradách či v suchých trávnatých stepných lokalitách. Kvitne od júna do novembra. Zbierame nedrevnatú časť byle, kvetné úbory na začiatku kvitnutia a mladé lístky. Suší sa v dobre vetranej miestnosti v tenkých vrstvách Jej liečivé účinky ocenia najmä ženy, pretože pomáha pri problémoch s nepravidelnou menštruáciou. Taktiež podporuje trávenie, priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť. Pomáha pri chorobách žalúdka a čriev, žlčníka a pečene. Osvedčuje sa pri hemoroidoch a upravuje krvotvorbu. Používa sa ako zápar, sedací kúpel, ako masť.
Príprava záparu: 1 vrchovatú čajovú lyžičku zalejeme ¼ litrom vody a necháme krátko vylúhovať.
Upozornenie: Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá.
6. Palina pravá
Palina pravá je vytrvalá, rozkonárená rastlina striebrosivej farby, ochlpená, dorastajúca do výšky 60-100 cm. Malé žlté kvietky vytvárajú bohaté metliny. Kvitne od júla do septembra. Rastlina je silno aromatická. Vyskytuje sa v teplejších oblastiach na skalnatých stráňach, najlepšie sa jej darí v suchšej pôde bohatej na vápnik a dusík. Kvitne od júla do septembra. Zbierame vrcholky vňate a mladé spodné lístky v čase pred kvitnutím, alebo na začiatku kvitnutia. Palina sa používa pri zažívacích ťažkostiach, pri nechutenstve, poruchách pečene, žlčníka, upravuje činnosť tráviaceho traktu. Používa sa ako čaj, avšak je nebezpečná pre tehotné ženy a je vo väčších dávkach jedovatá.
Príprava čaju: 1 čajovú lyžičku drogy zaliať 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, piť denne 3 šálky po jedle.
7. Pastierska kapsička
Je jednoročná alebo dvojročná rastlina. Dorastá do výšky 10 až 80 cm. Má štvorpočetné kvety vo voľnom strapci, biele, len 2 – 3 mm dlhé korunné lupienky. Charakteristické pre ňu sú trojuholníkové až srdcovité šešuľky na dlhých odstávajúcich stopkách. Liečivá rastlina alebo burina? Rastlina, ktorá sa vyskytuje všade, sa všeobecne považuje za nepríjemnú burinu. Nájdeme ju pri cestách, na lúkach, násypoch, úbočiach, poliach a v zeleninových záhradách.
Kvitne od marca do októbra. Zbiera sa celá kvitnúca vňať, podľa možností bez plodov. Používa sa proti všetkým druhom krvácania (z nosa, pri poraneniach, menštruácii, hemoroidoch), pri ženských chorobách, pri ekzémoch. Používa sa ako čajová zmes i tinktúra.
Príprava tinktúry: Čerstvé byliny, listy a stonky sa nadrobno pokrájajú a zalejú sa 40% ražným alebo ovocným liehom a celé sa to nechá stáť na teplom mieste 14 dní.
8. Púpava lekárska
Kto z nás by ju nepoznal? Každoročne nás ohúri koberec jej jasnožltých kvetov. Veľmi hodnotná liečivá rastlina, ktorú mnohí považujú z burinu. Každá jej časť je liečivá, listy zbierame pred kvitnutím, korene včasne zjari alebo v jeseni, byľ počas kvitnutia. Kvitne od apríla do mája. Rastie v záhradách, na dvoroch, poliach a pod. Zbierame celú rastlinu, teda koreň, vňať, listy a kvety. Sušíme pri teplote 50 stupňov. Púpava je pre svoje vlastnosti veľmi cennou liečivou rastlinou. Pomáha najmä pri bolestiach žlčníka a chorobách pečene, pri cukrovke, hemoroidoch, urýchľuje trávenie, prečisťuje krv. Taktiež pomáha pri reume, dne a kĺbových ťažkostiach. Púpavový čaj vynikajúco prečisťuje celý organizmus. Z púpavy môžeme pripraviť sirup, med, čajovú zmes, macerát.
Príprava macerátu: 1 vrchovatá čajová lyžička koreňov sa dá na noc do 1/4 litra studenej vody, na druhý deň sa zohreje na bod varu a scedí.
9. Repík lekársky
Je trvácna rastlina vysoká asi 50 – 100 cm. Celá rastlina je chlpatá. Z prízemnej ružice listov vyrastá stonka, zakončená je malými žltými kvetmi. Rastlina je teplo a suchomilná, rastie v hájoch, lesoch, na rúbaniskách, lúkach. Kvitne od júna do augusta. Zbierame kvitnúcu vňať, ktorú sušíme pri teplote 35 stupňov. Repík je prastarou liečivou rastlinou, ktorá má široké využitie. Je protizápalovo účinkujúcou drogou, pomáha pri poruchách pečene a žlčníka, pri zápaloch krku a hrtanu, na hojenie rán. Odvar z repíka je ako kloktadlo najlepším liekom na choré hlasivky, kúpeľ zasa prospieva pri bolestiach nôh, pri hemoroidoch a pri opuchnutých kĺboch. Používame ho ako zápar, masť, čajovú zmes.
Príprava záparu: 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a nechá krátko vylúhovať.
10. Rumanček pravý
Poznáme ho aj pod názvom harmanček. Príjemne voňajúca rastlinka charakteristická bielymi kvetmi so žltým terčom. Môžeme ju nájsť všade, na poliach, rumoviskách, pri cestách a plotoch, vypestovať si ju môžeme aj doma v záhrade. Kvitne od mája do septembra, keď sa zbierajú kvety. Dôležité je zbierať mladé kvietky a za slnečného počasia. Sušíme na dobre vetranom suchom mieste pri teplote 35 stupňov. Rastlina má pozitívne účinky pri kŕčoch a bolestiach brucha, pri vetroch, pri bolestivých ranách a bolesti zubov. Je vynikajúcim prostriedkom pri zápaloch, skracuje hojenie rán, prináša úľavu pri ochoreniach kĺbov, pri reume, seknutí v krížoch, ťažkostiach v tehotenstve a črevných ochoreniach. Pôsobí upokojujúco na nervový systém. Z rumančeka si môžeme pripraviť čaj, kúpeľ, olej.
Príprava oleja: Fľaštičku naplníme až po hrdlo kvetmi rumančeka, zalejeme olivovým olejom lisovaným za studena. Uzatvoríme a necháme 14 dní na slnečnom mieste.