Slovensko poskytlo Kazachstanu viac ako pol milióna vakcín proti covidu
Slovensko dnes (28. 2.) poslalo Kazachstanu 500 040 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti BioNTech-Pfizer v celkovej hodnote 9 750 780 eur. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR .
„Darovanie vakcín je výsledkom úzkej spolupráce medzi rezortmi zahraničia, zdravotníctva a vnútra SR spoločne s Európskou komisiou. Teší ma, že Slovensko opätovne potvrdzuje, že vie reagovať na žiadosti partnerov o pomoc,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie hospodárskej a rozvojovej spolupráce na ministerstve zahraničných vecí Lucia Kišš.
Kišš zároveň dodala, že prepravu vakcín zabezpečila Európska komisia, ktorá zároveň uhradí 75 percent nákladov. Veľvyslanec SR v Kazachstane Róbert Kirnág vyhlásil, že odoslanie vakcín je dôležitý prejav solidarity, spolupatričnosti a pripravenosti SR pomáhať partnerom.
Slovensko podporilo už vyše 10 krajín
Ako uviedlo MZVaEZ SR, Kazachstan je desiatou krajinou, ktorú SR podporila venovaním vakcín a súčasne ide aj o historicky najhodnotnejšiu humanitárnu zásielku. Slovensko v minulosti darovalo vakcíny aj Ukrajine, Srbsku, Rwande, Keni a tiež Arménsku.
„Zdieľanie vakcín predstavuje formu humanitárnej pomoci, ktoré Slovensko realizuje od roku 2021, a to s cieľom podpory budovania kolektívneho zdravia, zníženia šírenia a rizika nákazy COVID-19 a v neposlednom rade s cieľom budovania odolnejšieho sveta,” uviedol rezort diplomacie a uzavrel, že SR sa zdieľaním vakcín pridáva k iniciatíve EÚ, ktorej cieľom je podpora partnerských krajín v boji proti pandémii koronavírusu v rámci prístupu Team Europe.
Slováci záujem o očkovanie nemajú
Ešte v januári tohto roka sme informoval o tom, že Slovensko má viac ako 5 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 však nie je veľký a v poslednom období sa podávali najmä posilňujúce dávky, čo nemá výrazný vplyv na celkovú mieru zaočkovanosti. Viac sa dočítate v tomto článku.
Zdroj: SITA (dm, ns)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.