Slovensko poskytlo Kazachstanu viac ako pol milióna vakcín proti covidu
Slovensko dnes (28. 2.) poslalo Kazachstanu 500 040 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti BioNTech-Pfizer v celkovej hodnote 9 750 780 eur. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR .

„Darovanie vakcín je výsledkom úzkej spolupráce medzi rezortmi zahraničia, zdravotníctva a vnútra SR spoločne s Európskou komisiou. Teší ma, že Slovensko opätovne potvrdzuje, že vie reagovať na žiadosti partnerov o pomoc,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie hospodárskej a rozvojovej spolupráce na ministerstve zahraničných vecí Lucia Kišš.
Kišš zároveň dodala, že prepravu vakcín zabezpečila Európska komisia, ktorá zároveň uhradí 75 percent nákladov. Veľvyslanec SR v Kazachstane Róbert Kirnág vyhlásil, že odoslanie vakcín je dôležitý prejav solidarity, spolupatričnosti a pripravenosti SR pomáhať partnerom.
Slovensko podporilo už vyše 10 krajín
Ako uviedlo MZVaEZ SR, Kazachstan je desiatou krajinou, ktorú SR podporila venovaním vakcín a súčasne ide aj o historicky najhodnotnejšiu humanitárnu zásielku. Slovensko v minulosti darovalo vakcíny aj Ukrajine, Srbsku, Rwande, Keni a tiež Arménsku.
„Zdieľanie vakcín predstavuje formu humanitárnej pomoci, ktoré Slovensko realizuje od roku 2021, a to s cieľom podpory budovania kolektívneho zdravia, zníženia šírenia a rizika nákazy COVID-19 a v neposlednom rade s cieľom budovania odolnejšieho sveta,” uviedol rezort diplomacie a uzavrel, že SR sa zdieľaním vakcín pridáva k iniciatíve EÚ, ktorej cieľom je podpora partnerských krajín v boji proti pandémii koronavírusu v rámci prístupu Team Europe.
Slováci záujem o očkovanie nemajú
Ešte v januári tohto roka sme informoval o tom, že Slovensko má viac ako 5 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 však nie je veľký a v poslednom období sa podávali najmä posilňujúce dávky, čo nemá výrazný vplyv na celkovú mieru zaočkovanosti. Viac sa dočítate v tomto článku.
Zdroj: SITA (dm, ns)
Odporúčané články

Košické Krematórium prešlo ďalšou výraznou obnovou. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je sklenenou stenou spojená s hlavnou rozlúčkovou sálou.

Bránami Letiska Košice prešlo za obdobie január – jún tohto roka 321 879 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast o 18,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast až o 46,7 %. Vyše 265 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej z deviatich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň, Zürich, Zadar). Ďalších, vyše 55 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.

Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK), v mestskej časti Vyšné Opátske. Za akých okolností môže mesto nechať vrak odtiahnuť pre agentúru SITA objasnil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu.