Hodinu náboženstva pravdepodobne nahradí telesná výchova
Cirkevné školy budú musieť zrušiť jednu hodinu náboženstva a nahradiť ju povinnou telesnou výchovou. Povedal to dnes (17. 3.) na tlačovej konferencii podpredseda strany Sloboda a solidarita (SaS) a poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling.
Vyplýva to podľa neho z návrhu, ktorý predložila do parlamentu skupina konzervatívne orientovaných poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). SaS nesúhlasí s ich návrhom, aby od septembra 2023 mali žiaci základných škôl najmenej tri hodiny telesnej výchovy týždenne a stredoškoláci dve.
Gröhling hovorí, že je správne, aby mladí ľudia športovali, ale nie je možné šport takýmto spôsobom pretláčať do škôl. Poukázal na to, že jedna tretina škôl nemá telocvične a zároveň školy budú musieť zrušiť hodinu iného predmetu. Podľa neho je zaujímavé, že návrh predkladajú poslanci z konzervatívneho krídla OĽaNO, pričom reálnym výsledkom bude, že školy odoberú hodinu náboženstva, aby splnili predpísaný počet telesnej výchovy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Poznáme témy maturitných slohových prác. Ktorú by ste si vybrali?
„Napríklad v štvrtom ročníku majú školy len jednu disponibilnú hodinu, ktorú využívajú napríklad na matematiku, cudzie jazyky či náboženstvo. Cirkevné školy majú stanovené, že musia vyučovať dve hodiny náboženstva, ale túto jednu hodinu im, bohužiaľ, kresťanskí politici z OĽaNO zoberú,“ povedal Gröhling a dodal, že poslanci si takto „strelili do vlastnej nohy.“
Zdroj: SITA (km, ma)
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.