Duch ešte nevystrašil majiteľa budovy
Jednej z posledných historických budov v košickom centre začalo svitať na lepšie časy. Chátrajúci meštiansky dom na rohu Hlavnej 87 a Františkánskej ulice dlhé roky patril Štátnemu divadlu, ktorému sa ho nedarilo predať. Teraz dostáva nový šat. Majiteľa od kúpy neodradila ani strašidelná historka, ktorá sa spája s príbehom záhadnej siluety muža.
Budovu v dezolátnom stave predalo Štátne divadlo minulý rok. Za sumu 562-tisíc eur ju kúpila spoločnosť Marada Real Estates. Ako uviedol člen predstavenstva firmy Milan Ház, hneď po kúpe oslovili Krajský pamiatkový úrad Košice, s ktorým riešili dezolátny stav strechy. „Podarilo sa nám vymeniť už celý krov a strešnú krytinu. Ešte potrebujeme doladiť nejaké tie finálne úpravy, ktoré budú hotové koncom leta. Ďalšie práce budú prebiehať až po schválení pamiatkarmi, ktorým sme predložili projekt rekonštrukcie fasády,“ vysvetlil.
[ad][/ad]Variť sa tam nebude
Zámerom nového majiteľa je, aby budova ďalej slúžila kultúre a umeniu. Na prízemí má byť sála, kde sa budú konať vernisáže, na poschodí zasa výtvarná galéria v téme košickej moderny. Aj keď pred rokom mali vlastníci v pláne zriadiť menšiu gastronomickú prevádzku na prízemí, teraz sa rozhodli priestor využiť na komerčné účely prepojené s kultúrou. „S rekonštrukciou by sme chceli finišovať niekedy koncom roka 2018. Ide o umeleckú budovu a preto k nej pristupujeme s citom tak, ako si zaslúži. Pri realizovaní stanovených termínov sú rozhodujúce schválenia pamiatkarov. Od nich tiež závisí výška investície, ale dúfame, že suma jeden milión eur bude stačiť,“ povedal Ház.
Ducha ešte nestretli
Meštiansky dom v sebe okrem histórie ukrýva aj strašidelné tajomstvá. Vedeli by o nich rozprávať dve baletky, ktoré v ňom kedysi bývali. Jedna z nich údajne v noci zazrela v izbe čiernu siluetu muža, ako sa približoval k jej posteli, no potom zmizol. Možno aj pre tieto paranormálne javy budovu dlhší čas nikto nechcel. Ktovie. Na údajné strašenie sme sa opýtali pána Háza. Prezradil nám, že o duchovi počul, ale počas rekonštrukcie ho nestretli. „Jedine holuby nás vystrašia. Som však rozhodnutý, že ak budova bude dokončená, pôjdem tam prespať. Ak ma príde niekto vystrašiť, dám vám o tom určite vedieť,“ dodal so smiechom.
[ad][/ad]Baletná škola pochybnej povesti
Na záhadného ducha, ktorý údajne straší v meštianskom dome, sme sa opýtali Jána Gašpara, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. Ako nám prezradil, o záhadnom mužovi už čo-to počul, ale zo svojich doterajších štúdií či už starej literatúry alebo dennej košickej tlače od druhej polovice 19. storočia sa o tejto kuriozite nič nedozvedel. „Ak naozaj niekto to strašenie zažil, môže to možno súvisieť aj s tým, že pod podlahou Františkánskeho kostola bol kedysi cintorín. Z histórie tiež vieme, že v budove bola zriadená tanečná škola pochybnej povesti. Chodila tam nižšia sociálna vrstva, ktorá holdovala alkoholu, bitkám a mohlo tam dôjsť aj k vražde,“ prezradil riaditeľ.
・Budova bola postavená na prelome 16. a 17. storočia
・Koncom 19. storočia jej nadstavali druhé poschodie
・Vlastnil ho napríklad mestský senátor Štefan Berczik, lekár Jozef Wajnárovits, srbský zemepán Milan Sekulič či Eugen Révesz, ktorý tam mal zriadenú tanečnú školu
・V priestoroch budovy bola cukráreň, holičstvo, predajňa textilu, ale aj firma Kodak
(JH)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.