Chrípka útočí, netreba ju brať na ľahkú váhu
Na Slovensku prepukla chrípková epidémia, informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR. V ostatných týždňoch presiahla aj v Košickom kraji úroveň epidemického prahu.
V minulom týždni bolo v rámci Košického kraja hlásených 16 933 akútnych respiračných ochorení, z toho 2 027 prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení.
Počet chorých pribúda
V porovnaní s predchádzajúcim týždňom došlo k vzostupu chorobnosti o 2,9 %. „Najvyššia chorobnosť bola vo vekovej skupine 0 až 5-ročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 376 osôb. Medzi komplikácie patrili zápaly pľúc, zápaly prínosových dutín a zápaly stredného ucha,“ povedala Veronika Tarkovská, vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva Košice. Ako tiež uviedla, v Košiciach bolo zatvorených päť materských a päť základných škôl a tiež jedna stredná škola.
[ad][/ad]Sezónne ochorenie
Pre chrípku je typický sezónny výskyt. Chrípková sezóna trvá od októbra do apríla nasledujúceho roku. „Chorobnosť sa zvyčajne zvyšuje v priebehu decembra, januára a začiatkom februára vrcholí v epidemický výskyt, ktorý pretrváva 4 až 8 týždňov. Sezónny výskyt chrípky je podmienený zmenami počasia,“ uvádza V. Tarkovská a dodáva, že v chladnom prostredí sa znižuje teplota slizníc dýchacích ciest a následne dochádza k zníženiu ich obranyschopnosti, čo má za následok ľahšie preniknutie vírusov vyvolávajúcich chrípku do ľudského organizmu. „V zimnom období sa zároveň častejšie zdržiavame vo vykúrených a nevetraných miestnostiach, v ktorých dochádza k vysúšaniu slizníc, čo uľahčuje vznik respiračného ochorenia.“
Za všetko môžu kvapôčky
Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom – kvapôčkovou cestou. „V suchom prostredí sú kvapôčky menšie a ľahšie, takže v porovnaní s vlhším prostredím sa vznášajú vo vzduchu dlhšie. Okrem toho je možný prenos aj priamym kontaktom s chorým alebo nepriamo cez kontaminované predmety napr. kľučky, uteráky a pod. Toto ochorenie patrí medzi vysoko nákazlivé choroby,“ popisuje spôsob nákazy Tarkovská.
Na rozdiel od bežného prechladnutia začína náhle, z plného zdravia bolesťami hlavy, zimnicou, triaškou, následným výstupom teploty nad 38 °C i viac, bolesťami svalov, kĺbov, neskoršie sa pridáva suchý kašeľ, príznaky nádchy nebývajú vždy prítomné. „Priebeh ochorenia môže byť komplikovaný u chorých a u osôb s oslabenou imunitou,“ dodáva V. Tarkovská.
Najúčinnejšie očkovanie
Lekári ako prevenciu odporúčajú očkovanie. Slúži aj na predchádzanie závažnému priebehu chrípkových ochorení. V očkovacej látke sa nachádzajú tie vírusy chrípky, o ktorých sa predpokladá, že budú cirkulovať v danej chrípkovej sezóne. Odporúča ich Svetová zdravotnícka organizácia. „Na Slovensku sa na očkovanie používajú ‚neživé‘ vakcíny. Ochranné hladiny protilátok, ktoré sa v organizme vytvoria za 10 až 14 dní a pretrvávajú 6 až 12 mesiacov, zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmiernia jeho priebeh a znižujú riziko vzniku komplikácií a úmrtia. Pre vakcínu si treba prísť v októbri a potrebné je každoročné preočkovanie,“ spresňuje V. Tarkovská.
Zatvorené nemocnice i úmrtie
Koncom minulého týždňa svoje brány zatvorili aj obe košické nemocnice. Dôvodom bol zvýšený výskyt respiračných ochorení. TV Markíza tiež v piatok informovala, že v bratislavskej nemocnici zomrel iba 35-ročný muž. Podľahol akútnemu respiračnému syndrómu a testy u neho potvrdili chrípkový vírus typu B. Priebeh mal rýchly spád a pacient zomrel na ťažké akútne respiračné ochorenie, kam patrí aj chrípka.
Chrípkové ochorenia spôsobujú tri typy vírusov chrípky A, B, a C. Vírusy chrípky typu B a C vyvolávajú infekcie výlučne len u človeka, vírusy chrípky typu A boli izolované aj z rôznych zvierat, najmä vtákov. Najčastejšie sa stretávame s vírusmi typu A, ktoré podliehajú menším alebo väčším genetickým zmenám vedúcim v dvoj- až trojročných cykloch k vzniku väčšej epidémie, prípadne raz za 10-30 rokov k vzniku pandémie, ako to bolo naposledy v rokoch 2009 až 2010. Vtedy pandémiu chrípky vyvolal vírus typu A(H1N1).
V tohtoročnej chrípkovej sezóne sa v Európe vrátane Slovenska z vírusov chrípky najčastejšie vyskytuje vírus chrípky typu B. Ten je oveľa stabilnejší. Vyvoláva skôr sporadické, miernejšie prebiehajúce ochorenia, prípadne epidémie menšieho rozsahu, ktoré obvykle naväzujú na epidémie vyvolané typom A.
Typ C nemá väčší zdravotný význam, spôsobuje ľahké alebo len bezpríznakové infekcie.
[article slug=”pat-rad-ako-si-pomoct-pri-zacinajucej-chripke”][/article]
Čítajte aj:
- Univerzitná nemocnica a Šaca stopli návštevy pacientom
- Pre chorobnosť zatvorili počas týždňa v kraji 24 škôl
- Nástrahy v dejisku olympiády – chrípka, extrémny chlad a Jet Lag