„Eštébácku“ aplikáciu väčšina Košičanov jednoznačne odmieta
Parkovacia spoločnosť EEI zaviedla novú mobilnú aplikáciu. Má pomôcť odhaľovať zle parkujúce autá v zónach s regulovaným parkovaním. Veľká časť Košičanov ju však prijala s nevôľou.
Podľa informácií od mediálnej zástupkyne EEI Lucie Chovanovej si aplikáciu „Kontroluj EČV“ môžu vodiči kedykoľvek stiahnuť a vyskúšať. Po zadaní evidenčného čísla vozidla (EČV) aplikácia automaticky overí, či auto v rezidentskej lokalite v Košiciach má uhradené parkovné a či stojí v správnej zóne.
„Naším cieľom je pomôcť ľuďom upozorniť mestskú políciu na autá, ktoré porušujú predpisy a zaberajú parkovacie miesta v rezidentských lokalitách vodičom, ktorí v nich žijú,“ vysvetľuje L. Chovanová.
Inteligentné zariadenie
Aplikácia je k dispozícii pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS. Systém funguje na základe GPS lokalizácie. Mobilné zariadenie automaticky zistí polohu a priradí ju ku konkrétnej zóne v Košiciach. Po zadaní EČV systém porovná konkrétnu značku s databázou vozidiel, ktoré majú oprávnenie v tejto zóne stáť, alebo majú zaplatené parkovné. V prípade, že vozidlo s EČV, ktoré je zadané do aplikácie, má uhradené parkovanie v inej zóne ako aktuálne parkuje, aplikácia vyhodnotí parkovné ako nezaplatené.
„Keďže systém funguje automaticky na základe GPS súradníc, je dôležité, aby každý, kto chce aplikáciu využívať, mal vo svojom telefóne alebo tablete zapnuté GPS aj mobilné dáta a aby sa nachádzal v blízkosti kontrolovaného auta. V prípade, ak ľudia zistia, že v ich zóne parkujú autá bez platného povolenia, môžu sa obrátiť na mestskú políciu, aby zjednala nápravu,“ odporúča Chovanová.
Pre i proti
Reakcie na túto novinku sú veľmi rozporuplné. Časť ľudí, s ktorými sme sa rozprávali, ju privítala. „Keď prídem popoludní domov na Jantárovú ulicu a nenájdem miesto na zaparkovanie, hoci mám rezidentskú kartu, tak môžem rýchlo zistiť, či nejaké auto bez karty tam stojí oprávnene, alebo nie. A potom to bude aj mestská polícia vedieť rýchlejšie riešiť,“ znel jeden z názorov, ktoré sme si vypočuli.
Podstatne viac bolo odsudzujúcich reakcií. Aplikáciu pokladajú za nástroj udávania, ktoré je pre slušných ľudí neprijateľné. „Jednoducho nemám slov. Myslela som, že takéto eštébacke praktiky sú už minulosťou. Ako vidno, asi ešte nie,“ vyjadrila sa na sociálnej sieti Košičanka Silvia.
„Vyzerá to tak, akoby chceli vniesť chaos medzi ľudí, narušiť medziľudské vzťahy a ešte na tom finančne profitovať. Zrejme očakávajú, že väčšine to ani nedôjde,“ myslí si ďalšia vodička Lucia. „Už z toho, že sa tam ani náznakom nespomína možnosť nahlásiť vodičov parkujúcich na miestach pre invalidov, priechode pre chodcov, alebo na trávniku, je jasné, odkiaľ vietor fúka,“ naznačuje účel zavedenia aplikácie, teda zvýšenie príjmu firmy EEI, ďalší z diskutujúcich Ľubomír.
Aktivisti: Ide im len o naháňanie príjmov
Zavedenie novej aplikácie na nahlasovanie zle parkujúcich áut je podľa aktivistov bojujúcich proti systému parkovania firmy EEI len pokusom o zvýšenie príjmov parkovacej spoločnosti.
Podľa webovej stránky občianskej iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť opatrenie má jediný účel – zvýšiť platobnú disciplínu tak, aby EEI zarábala viac. „Namiesto riešenia parkovania sme sa dočkali len nenávisti a udavačstva. Stačí si nainštalovať aplikáciu, ktorá by sa pokojne mohla volať Bonzáčik, a môžete sa stať udavačom, ktorý bude naháňať prachy do ich vrecka. S aplikáciou Bonzáčik už nebude problém udať suseda, kamaráta, alebo pokojne aj vlastnú rodinu,“ píše sa na webe.
Riziká zneužiteľnosti
Aktivista Ladislav Lörinc vidí v aplikácii isté riziká zneužiteľnosti. „Na verejnosti sa už objavili obavy z toho, že môže ísť o zneužitie osobných údajov, to však veľmi neobstojí. Väčší problém však vidím v tom, že sa prostredníctvom GPS objavia údaje o tom, kde je niečí majetok. Takisto vznikne databáza, ktorá sa už dá využiť na komerčné účely, reklamu, alebo zneužiť nevhodným spôsobom,“ myslí si Lörinc.
Aj podľa jeho názoru je zmyslom aplikácie len zvýšiť obavy vodičov pred možnými represiami za parkovací priestupok, a tým navýšiť skutočné príjmy parkovacej spoločnosti. „Kalkulované príjmy EEI pri zavádzaní systému boli podľa zástupcov firmy pri platobnej disciplíne 95 percent. V skutočnosti je však oveľa nižšia. Preto sa zúfalo snažia o ich zvýšenie,“ hovorí L. Lörinc.
Anketa: Aký je váš názor na novú aplikáciu EEI? Využili by ste ju?