Prešov prejavil záujem o dlhopisy VVS
Mesto Prešov má záujem rokovať o Dlhopisovom programe garantovaných výnosov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Vyplýva to z Memoranda o spolupráci, ktoré podpísali zástupcovia VVS a Prešova.

Po Košiciach, ktoré deklarovali rovnaký záujem už v závere minulého roka je Prešov druhý najväčší akcionár VVS a s Košicami ovládajú vyše 28% akcií VVS. Dlhopisy, ktoré mestám a obciam zabezpečia 16- násobne vyšší výnos, pritom vydajú vodárne pre akcionárov vlastniacich spolu maximálne 30% základného imania.
Prešov deklaruje záujem rokovať o dlhopisovom programe s vedením VVS, oboznámiť sa podrobne s podmienkami a nevylučuje, že sa doň zapojí.
,,Záujem Prešova o dlhopisový program garantovaných výnosov považujem za prejav zodpovednosti primátora Františka Oľhu a zástupcu mesta Prešov v predstavenstve VVS Martina Ďurišina. Vstupom do programu môže Prešov získať do mestského rozpočtu každoročne vyše 447 tisíc EUR. Nerokovať o tejto možnosti by znamenalo automaticky každý rok prísť o skoro pol milióna eur použiteľných na rozvoj mesta. Rešpektujem a oceňujem ako postoj tak i prístup, keď rozhodovanie o vstupe podmienil dôkladným preštudovaním podmienok dlhopisového programu. V prípade, že veľké mestá, ako Prešov či Košice, ktoré si na rozdiel od menších obcí môžu dovoliť širšie odborné zázemie, preveria a verifikujú dlhopisový program, bude to dôležitý signál pre ostatné samosprávy,“ povedal Daniel Kratky, člen predstavenstva VVS a člen správnej rady Klubu akcionárov.
,,Ďalšie rokovania a záujem o Dlhopisový program garantovaných výnosov bude podliehať dôkladnej právnej a ekonomickej analýze. Dôležité však bude rozhodnutie poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí ako jediní majú právomoc nakladať s majetkom mesta v tak významnom rozsahu, ako sú akcie VVS,“ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.
Prešov je s podielom 8,04% na základnom imaní druhým najväčším akcionárom VVS. Spolu s Košicami (20,44%), ktoré rovnako prejavili záujem o dlhopisy VVS už v závere minulého roka majú títo dvaja najväčší akcionári spolu 28,48% akcií vodární. V tomto roku Východoslovenská vodárenská spoločnosť plánuje emitovať dlhopisy pre akcionárov majúcich spolu podiel na základnom imaní maximálne 30%.
(TS – Klub Akcionárov VVS)
Odporúčané články

Hlavnou financujúcou bankou Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. sa stala Slovenská sporiteľňa, a.s. Banka poskytne vodárňam financovanie vo výške 130 miliónov eur. VVS tým posilnila vlastnú finančnú stabilitu, zabezpečila zdroje pre plnenie rozvojových potrieb VVS v oblasti core, aj non-core aktivít. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú obe spoločnosti uzavreli.