Výstava o vývoji košického umenia
Výtvarnú scénu Košíc a blízkeho regiónu po druhej svetovej vojne až do roku 1989 mapuje najnovšia výstava v košickej Východoslovenskej galérii (VSG). Pod názvom Po moderne/ Metropola východu 1945 – 1989 sa začína utorkovou vernisážou o 18. hodine a potrvá do 19. mája 2018.
Ťažisko výstavy tvoria diela zo zbierok VSG, ktoré úzko súvisia s výtvarným prostredím Košíc. Sledované obdobie je kontextuálne obohatené v malej miere o ďalšie výpožičky.
„Je to skôr úvaha o tom, ako sa umenie v Košiciach vyvíjalo po naozaj veľmi výraznej epoche Košickej moderny, ako umenie reagovalo na zmenu povojnového usporiadania, a teraz myslím aj národnostného, ekonomického, ako sa zmenila situácia vo vzťahu k premene mesta, ktoré bolo takou obchodnou križovatkou, na industriálnu metropolu,“ uviedol kurátor výstavy Peter Tajkov.
140 výtvarných diel
Celkovo môžu návštevníci vidieť zhruba 140 diel od 45 autorov, ktorí zahŕňajú spolutvorcov Košickej moderny a nasledujúce generácie výtvarníkov. Pri koncipovaní výstavy prešiel kurátor zhruba 5000 diel.
„Je to aj taký vonkajší audit zbierky Východoslovenskej galérie. To sledované povojnové obdobie tvorí dve tretiny zbierkového fondu, takže sme sa snažili pozrieť na to, aký je ten fond, a to aj v smere, ako by sa mala vyvíjať úvaha o stálej expozícii,“ dodal Tajkov.
Výstava predstavuje autorov, ktorí tvorili v období socialistického režimu, avšak vybrané diela nie sú poväčšine zaťažené ideológiou, prípadne sa vymykajú typickej kategorizácii estetiky socialistického realizmu. Obdobie zhodnotené súčasným pohľadom má ambíciu oceniť súdobú kvalitu individuálnych umeleckých vzopätí na pozadí dobových reálií mesta. Výstava prezentuje viaceré tematické okruhy i výtvarné druhy.
[ad][/ad]Obohatením projektu je vizuálny materiál Dokumentačného centra VSG, ktorý poukazuje na fenomén sochárskeho umenia vo verejnom priestore Košíc 60. až 80. rokov s dôrazom na diela, ktoré si uchovali nadčasovú kvalitu.
Súčasťou výstavného projektu bude sprievodný program pre laickú i odbornú verejnosť v podobe komentovaných prehliadok a jednotlivých prednášok týkajúcich sa viacerých tém daného obdobia. Jednotlivé príspevky zaradia do zborníka, ktorý bude výstupom vedeckých sympózií a konferencií pripravených v rámci vedeckovýskumnej časti projektu Po moderne.
(TASR, JH)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.