Košičan pomohol chytiť gang pytliakov v Indonézii
Indonézia je krajina, ktorá sa pýši nedotknutou prírodou, nádhernými scenériami a priezračnými morami. Aj preto je obľúbeným miestom oddychu turistov z celého sveta. Košičan Michal Gálik mal však iný zámer. Spolu s Čechom Tomášom Ouhelom založili štvorčlenný česko-slovenský tím WILDLIFE GUARDS. Vybrali sa do tejto krajiny a koncom marca sa im podaril neuveriteľný kúsok – chytili gang pytliakov s korytnačími vajíčkami.
O Michalovi sme písali v decembri minulého roku. Vďaka spoločnosti Sygic precestoval celý svet. Natáčal 360° videá. V polovici februára odcestoval do Indonézie. Spoločne so svojím tímom zachránil 1 209 vajec dvoch ohrozených druhov morských korytnačiek.
[ad][/ad]Dlhodobo pripravovaný zásah
Okrem česko-slovenského tímu WILDLIFE GUARDS sa na akcii podieľala aj jednotka indonézskeho námorníctva TNI AL a nezisková organizácia Konservasi Biota Laut Berau. Koncom marca sa im podarilo zadržať šesťčlennú posádku s podozrivým obsahom nákladu. Okrem spomínaných vajíčok chránených korytnačiek sa na lodi našlo aj približne päť kilogramov výbušniny a desať fliaš, ktoré boli pripravené na výrobu trhaviny. Páchatelia boli zadržaní a predvedení na výsluch do mesta Tarakan.
Skupina WILDLIFE GUARDS, ktorá sa špecializuje na vyšetrovanie a odkrývanie organizovaného zločinu na prírodnom bohatstve, akciu dlhodobo pripravovala. „Časť tímu sme vysadili na odľahlých ostrovoch, kde bolo podozrenie na aktuálny nájazd pytliakov. Dvaja naši kolegovia, Maťo a Pavel, museli v extrémnych podmienkach s obmedzeným množstvom vody a jedla vydržať týždeň na opustenom ostrove a akože mapovať aktivity rybárov,“ hovorí Tomáš Ouhel.
Cez satelitný telefón ostatným členom tímu dodávali informácie o pytliakoch, ktorí sa tam pohybovali. Aby nikto neodhalil ich podozrenie, nasadli na pytliacku loď s tým, že sa potrebujú z ostrova nejako dostať. „Náš tajný plán spočíval v tom, že si naši kolegovia v podstate stopli týchto pytliakov, tým sa gang sám dostal do pasce. My sme ich už čakali pri brehu s indonézskou armádou, konkrétne indonézskym námorníctvom, s ktorým sme mali dopredu dohodnutú spoluprácu. Keď sme zahliadli loď ďalekohľadom, okamžite sme k nej vyrazili,“ dopĺňa M. Gálik.
Michal prezradil, že mu na začiatku pripravovanej akcie nebolo všetko jedno a pociťoval aj istú dávku strachu. „Pytliaci, našťastie, neboli ozbrojení, ale vedeli sme, že majú so sebou dynamit. Preto sme záťah zorganizovali tak, aby sme čo najskôr našli na lodi výbušniny. Potom sme už vedeli, že nám nič také nehrozí,“ dodáva.
Čierny obchod
Vajíčka korytnačiek sa kradnú na piatich ostrovoch súostrovia Derawan, ktoré je súčasťou provincie Kamalitan v Indonézii. Skupina WILDLIFE GUARDS chytila pytliakov, ktorí vyberali vajcia na ostrovoch Blambangan a Sambit. Každoročne sa na súostroví ukradne niekoľko stotisíc korytnačích vajec. Tento čierny obchod má len v tejto oblasti hodnotu takmer 200-tisíc eur.
Michal nám prezradil, že korytnačie vajíčka sa predávajú najmä do Číny a Singapuru, kde slúžia na konzumáciu. „Číňania sú ochotní za ne zaplatiť veľké peniaze. Je to pre nich špecialita z čierneho trhu. Istým spôsobom ide o prestíž, ktorú si môžu dovoliť len bohatí ľudia.“
Súčasťou česko-slovenského tímu WILDLIFE GUARDS je okrem dokumentaristu Michala Gálika aj ďalší Košičan Martin Paulin, ktorý je ich produkčným. Tím pozostáva ďalej z Tomáša Ouhela (koordinátor inštitútu projektov Zoo Liberec a predseda EAZA kampane „Silent forest“) a Pavla Zoubeka (terénny pracovník Zoo Liberec).
Plánujú natočiť seriál o čiernom obchode
Michal nebol v Indonézii prvýkrát. V roku 2012 tam natáčal dokumentárny film Zelená púšť. Dokument hovorí o negatívnom vplyve človeka na dažďové pralesy na tropickom ostrove Borneo. Vo filme poukazuje na obrovskú výrobu palmového oleja, kvôli ktorému na ostrove miznú pralesy a namiesto nich sa vysádzajú palmové plantáže.
Nielen Michal, ale aj jeho český kamarát Tomáš je už dlhší čas aktívny pri ochrane prírody v tejto krajine. Pred dvoma rokmi sa mu tam podarilo dolapiť podobnú skupinu pytliakov, ktorí pytliačili na korytnačie vajíčka.
Aj na základe týchto skúseností sa rozhodli založiť česko-slovenský tím WILDLIFE GUARDS, ktorý sa špecializuje na vyšetrovanie a odkrývanie organizovaného zločinu na prírodnom bohatstve. „Je to dnes jeden z najúčinnejších spôsobov, ako obmedziť tento zločin a robiť ochranu prírody. Nejde nám len o to, aby pytliaci išli sedieť do väzenia. Cieľom takýchto záťahov je predovšetkým ukázať ostatným pytliakom, že ich aktivity sú ilegálne a môžu za to byť tvrdo potrestaní. Armáda totiž väčšinou takéto prípady sama nerieši, “ hovorí M. Gálik.
Košičan so svojím česko-slovenským tímom chce aktivity rozvíjať po celom svete. „Neorientujeme sa len na Indonéziu a na plazy. To je len začiatok. Máme záujem vyraziť aj na ostatné kontinenty a zachraňovať vtákov či cicavce. Svoje záťahy chceme aj zdokumentovať. Plánujeme vlastný seriál o čiernom obchode so zvieratami. Už teraz pracujeme na prvom diele.“
Zdroj foto a video: Michal Gálik
[article slug=”ziskal-pracu-snov-ukaze-tisickam-ludi-svet”][/article]Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.