V Košickom kraji je najnižšia zaočkovanosť dievčat proti HPV vírusu
Zaočkovanosť dievčat a chlapcov proti ľudskému papilomavírusu (HPV) na Slovensku sa postupne zvyšuje. Najvyššia zaočkovanosť je pritom v Bratislavskom kraji a najnižšia v dvoch krajoch na východe Slovenska.
Kým v Bratislavskom kraji zaočkovanosť dievčat dosahuje približne 45 percent, v Košickom kraji je to len 22 percent a v Prešovskom kraji 28 percent. Vyplýva to z najnovších dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
„Zaočkovanosť dievčat v okrese Bratislava III dosiahla takmer 70 %, čím sa približujeme k cieľu, ktorý stanovila Svetová zdravotnícka organizácia, a to k 90-percentnej zaočkovanosti dievčat,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič. Jeho cieľom je, aby tento pozitívny trend pokračoval aj ďalej. „Intenzívne preto rokujeme s partnermi, aby bola táto vakcína plne hradená aj pre ďalšie vekové kategórie detí,“ dodal šéf rezortu zdravotníctva.
VIAC K TÉME: Vďaka plne hradenej vakcíne proti HPV vírusu sa počet zaočkovaných detí rapídne zvyšuje
Veľké rozdiely medzi susednými okresmi
Dáta NCZI zároveň upozorňujú aj na značné rozdiely medzi okresmi v jednotlivých krajoch. Takýmto príkladom je aj Prešovský kraj. Kým v okrese Humenné je viac ako 51-percentná zaočkovanosť dievčat a 23-percentná zaočkovanosť chlapcov, vo vedľajšom okrese Stropkov je zaočkovanosť proti HPV vírusu na úrovni necelých sedem percent v prípade dievčat a v prípade chlapcov je to menej ako jedno percento.
Riziko pre obe pohlavia
Od mája minulého roka sa môže na Slovensku dať bezplatne zaočkovať proti HPV vírusu každé dieťa vo veku 12 rokov. Dostupná vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov a zároveň obe pohlavia. Ľudský papilomavírus (HPV) spôsobuje infekciu, s ktorou sa počas života stretne väčšina ľudí. Niektoré typy HPV môžu viesť až k onkologickým ochoreniam u oboch pohlaví, najčastejšie však spôsobujú rakovinu krčka maternice.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Najviac osamelých otcov je v Košickom kraji
Odborníci dlhodobo upozorňujú, že očkovanie proti HPV vírusu sa netýka iba žien a dievčat. HPV vírus sa totiž okrem rakoviny krčka maternice týka aj ďalších nádorových ochorení. Vírus môže u chlapcov vyvolať napríklad rakovinu konečníka alebo penisu. Ako ukazujú najnovšie dáta NCZI, zaočkovanosť chlapcov v porovnaní s dievčatami výrazne zaostáva naprieč všetkými regiónmi Slovenska. Až 43 percent slovenských okresov má zaočkovanosť chlapcov nižšiu ako 10 percent.
Zdroj: SITA (dim)
Odporúčané články
V chudobnej rodine zo Sobraniec došlo k tragédii. Do tamojšej nemocnice rodičia priviezli dvojmesačné dievčatko, ktoré už nejavilo známky života. Príčina smrti je zatiaľ neznáma, na objasnenie okolností čaká polícia na výsledky pitvy.
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
Šiesty ročník osvetovej kampane Zastavme násilie na ženách štartuje dnes, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Skončí sa 10. decembra na Deň ľudských práv. Kampaň vyhlásilo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Pridáva sa tak k celosvetovej iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) proti rodovo podmienenému násiliu Orange the World.