Silvestrovskú zábavku už viac v obchode nekúpite. Zákaz sa týka týchto výrobkov
Od budúceho roka sa obmedzí predaj a upraví používanie vybraných kategórií pyrotechnických výrobkov. Poslanci v stredu (21. 6.) schválili novelu zákona o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii z dielne skupiny poslancov hnutia Sme rodina.

Obmedzenie sa týka týchto výrobkov
Obmedzenie predaja a úprava používania vybraných kategórií pyrotechnických výrobkov, sa týka predovšetkým kategórií F2 a F3, a to petárd, zábleskových petárd, batérií petárd, batérií petárd s externou oporou, výmetníc, mín alebo rímskych sviec. Taktiež sa spresní čas používania zábavnej pyrotechniky, a to 31. decembra od 18:00 do 24:00 a 1. januára od 00:00 do 02:00. Nová legislatíva má byť účinná od 2. januára 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Pyrotechnika nemá negatívny vplyv len na zvieratá. Europoslanec Hojsík vyzýva na zákaz jej voľného predaja
V tomto prípade bude nutný súhlas obce
Osoba, ktorá bude chcieť spraviť ohňostroj s pyrotechnickými výrobkami kategórie F2, F3, F4, musí požiadať obec o súhlas. Ďalej sa doplnila povinnosť banských úradov a obcí informovať obyvateľov o skutočnosti, že vydali súhlas na použitie zábavnej pyrotechniky na ich území mimo vyhradených dní, teda počas roka. Táto vedomosť by tak mala podľa predkladateľov pomôcť ľuďom pripraviť sa na túto skutočnosť. Zároveň sa to týka pyrotechnických výrobkov, ktorých použitie je povolené výlučne profesionálnym odpaľovačom ohňostrojov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Policajná akcia v Košickom kraji odhalila nezodpovedných vodičov
Zábavka, ktorá poškodzuje zdravie
Poslanci tvrdia, že takáto zábavná pyrotechnika poškodzuje a ohrozuje fyzické i duševné zdravie ľudí. Najmä pri neodbornej manipulácii s pyrotechnickými výrobkami s dočasnými alebo trvalými následkami. Neočakávané použitie extrémne hlučnej zábavnej pyrotechniky aj so svetelným efektom pôsobí podľa predkladateľov negatívne na starších ľudí, deti, ľudí s poruchami duševného zdravia či mentálne hendikepovaných ľudí. V návrhu ďalej uvádzajú, že pyrotechnika zároveň môže poškodiť súkromný aj verejný majetok, a tiež fyzické a duševné zdravie zvierat.
Zdroj: SITA (vr)
Odporúčané články

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila práce na napájaní vetiev pri výstavbe obchvatu Košíc. Práce na napojení na už existujúce vetvy sa začali počas uplynulého víkendu, pričom bolo nevyhnutné úplne uzatvoriť pravý jazdný pás R4 pri križovatke Kechnec (smer Milhosť – Košice). V súčasnosti je už doprava v danom úseku bez obmedzení.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach vzalo na vedomie petíciu proti výstavbe na Námestí osloboditeľov. Zároveň zaviazalo primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka (nezávislý) zriadiť pracovnú skupinu k problematike.