Košická moderna v Krakove
Koncom minulého týždňa otvorili v Krakove výstavu Východoslovenskej galérie. Ponúka ucelený obraz o košickej umeleckej komunite, ktorá sa začala formovať v dvadsiatych rokov 20. storočia. Koná sa pod záštitou poľského a slovenského prezidenta.
Skvelá výstava Košickej moderny bola na domácej pôde vo Východoslovenskej galérii na prelome rokov 2013 a 2014. Počas jej päťmesačného trvania zaznamenala veľký úspech nielen medzi odborníkmi, ale aj v radoch laickej verejnosti.
Impulz prišiel od Poliakov
Košice boli v dvadsiatych rokoch dôležitým stredoeurópskym bodom, kde sa vytvárali pozitívne podmienky pre výtvarno-umeleckú modernu a avantgardu. Fenomén Košickej moderny vznikol z prepojenia dvoch umelcov – Antona Jaszuscha a Konštantína Bauera a osobností, ktoré ich navštívili a priniesli symbiózu umeleckých tendencií. „Tie mali nadregionálny charakter a význam, a práve preto sa Medzinárodné centrum kultúry v Krakove rozhodlo výstavu začleniť do svojej dramaturgie,“ uviedla riaditeľka VSG Dorota Kenderová.
Jedným z hlavných predstaviteľov Košickej moderny je Anton Jaszusch.
Putovať bude aj ďalej
Prezentovaných je vyše 80 diel zo súkromných a verejných zbierok z Košíc, Bratislavy a Prešova. „Ide o nový projekt kurátoriek Zofie Kiss-Szeman a Natalie Zak, ktoré ponúkajú nový pohľad na toto obdobie,“ približuje Kenderová. Východoslovenská galéria disponuje najväčším počtom diel tohto obdobia. „Z hľadiska atraktivity zbierky plánujeme spolupracovať s viacerými zahraničnými inštitúciami,“ uviedla riaditeľka. Expozícia diel bude vystavená v galérii Medzinárodného centra kultúry v Krakove do 27. novembra.
Monika Kacejová
Foto: archív vsg
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.