Iránec získal pre Slovensko šperkárskeho Oscara
Filmové Oscary (89th Academy Awards) sa budú v Hollywoode odovzdávať 26. februára, ale my už máme jedného Oscara doma, v Košiciach. Nie, nebol filmový ale šperkársky. Prednedávnom ho získal na svetovej šperkárskej súťaži World’s Jewelry Design Awards 2016 Košičan iránskeho pôvodu Alireza Mokarram Dorri (38).
Desiaty ročník prestížnej súťaže sa odohral pod záštitou thajskej princeznej Chulabhorn Mahidol v Bangkoku koncom minulého roka.
Stretnutie
Sympatický muž žije v našom meste iba jeden rok spolu so svojou manželkou, Košičankou Alenkou. Spoznali sa na dovolenke v Turecku. „Po týždňovej dovolenke sme si asi polroka písali a potom sme zistili, že sa musíme vidieť zas,“ začala rozprávanie Alenka.
„Niekedy sa s človekom stretnete, potom si píšete a neskôr to akosi opadne. My sme zažívali presný opak. Čím viac sme si písali, tým viac sme chceli byť opäť spolu. Nakoniec som bola ja dvakrát v ďalekom Iráne, a potom mi Alireza opätoval dvojitú návštevu u nás v Košiciach. Stretli sme sa ešte raz v Turecku. Po viac ako dvoch rokoch sme mali v Košiciach svadbu.“
Prstienkový súzvuk
Pre seba a svoju manželku vyrobil Alireza aj snubné prstene. „Veľmi som chcel, aby to bolo jedinečné dielo, ktoré nikto ešte nemá. Túžil som, aby boli zrkadlovo obrátené a aby k sebe pekne pasovali. Prstienky sú veľmi osobná vec, pretože sa ich človek každodenne dotýka. Keď som ich vyrábal, bol som presvedčený, že tak, ako sa páčia mne, budú sa páčiť aj Alenke. Ich hlavným motívom je strom a dve holubice. Je to taký symbol domova, kde holubice majú svoje hniezdočko na strome. Zvýraznené sú aj okraje, ktoré predstavujú Zem.“
Rodinná tradícia
Šperkárskemu remeslu sa v jeho rodnej krajine venuje celá jeho rodina z otcovej strany. „Môj dedo pracoval so šperkami, otec mal päť bratov a všetci pracovali s klenotmi, a dokonca aj všetci ich synovia. Takže k tejto práci som mal blízko odmalička. Skoro všetky šperky sa u nás vyrábajú zo zlata a briliantov a iba na veľmi malé percento používame striebro.“
Rozprávkové návrhy
Alireza čerpá inšpiráciu predovšetkým zo života, pretože, ako hovorí, šperky sú hlavne o povahe človeka. „Všetko, čoho sa dotknete, vás môže inšpirovať. A šperkárstvo potrebuje aj trochu psychológie. Veľakrát pri pohľade na človeka viem odhadnúť, čo by sa mu hodilo,“ prezrádza klenotník a dodáva, že pri príprave na súťaž ho inšpirovali hlavne rozprávky Walta Disneyho. „Jeho rozprávky mám rád od detstva. Určite si každý pamätá na Mickey Mousea ako čaroval kúzelnou paličkou, okolo ktorej vznikali také roztrúsené hviezdičky, či na Popolušku, ktorú obklopovalo množstvo vírivých hviezd. Presne to isté som chcel znázorniť v mojich šperkoch. Súťažne som vytvoril prsteň, náramok a náušnice.“
3D návrhy
„Som rád, že moja manželka má tiež umelecké vlohy, veľmi rada kreslí, preto bola rada, že si našla muža s umeleckým cítením. Šperkárstvo, to bol už iba bonus. Moje povolanie jej bolo blízke a zaujímalo ju. Dodnes, keď niečo vyrábam, tak si pripravím viacero návrhov a potom s ňou konzultujem, čo je lepšie,“ prezrádza Alireza a dodáva, že celý proces návrhu šperku začína s papierom a ceruzkou v ruke. „Najprv sa snažím nakresliť návrh a potom, keď som s ním spokojný, prenesiem ho pomocou špeciálneho programu do počítača, kde vytvorím 3D návrh.“
Prvá súťaž
Súťaž, ktorej sa Alireza zúčastnil ako zástupca Slovenska, bola vyhlásená prostredníctvom internetu. Súťažilo v nej 396 dizajnérov, z toho 278 domácich kandidátov a 118 zahraničných z 18 krajín sveta. „Dizajnérskych súťaží je veľmi málo, a keďže som o tejto vedel, prihlásil som sa. Najprv som si návrhy nakreslil, potom spracoval pomocou počítača a vytlačil. Následne som výtlačky nalepil na kartón a zaslal do Thajska. Dosť nás tlačil termín, ale napokon sme to všetko stihli tak, ako si to organizátor vyžadoval. V Bangkoku bol užší výber a odborná porota vybrala prvých tridsať návrhov. Z nich si potom prostredníctvom internetu vyberali ľudia návrhy, ktoré sa im najviac páčili,“ popisuje súťaž Alireza.
Medzi prvou desiatkou
Po tomto procese porota oznámila desiatich finalistov. „Veľmi ma potešilo, že som sa v prvej desiatke ocitol aj ja. Po postupe do finále si organizátor vyžiadal technické informácie a ja som im poslal technicky dokonalý súbor pre 3D tlač šperku. V Bangkoku potom nechali vyrobiť originálne šperky, ktoré sa prezentovali na veľkej šou. Okrem desiatich súťažných návrhov boli na výstave vystavené aj víťazné práce z predchádzajúcich deviatich ročníkov.“
Šou v obchodnom centre
Porotu tvorili šperkárski dizajnéri z rôznych štátov. Zástupcovia Štátneho inštitútu šperkov a kameňov (niečo ako náš Puncový úrad), ktorý túto súťaž vyhlásil, vybral a pozval porotcov a oslovil sponzorov. Porota hodnotila, ako dizajn splnil zadanú tému, či je vhodný na výrobu, predaj a nosenie. „Hoci v čase súťaže bol v Thajsku štátny smútok, pretože im zomrel kráľ, bolo to tam veľmi dobre zorganizované. Súťaž bola situovaná v obrovskom obchodnom dome. Hoci máme dobrý orientačný zmysel, zorientovať sa vo veľkom obchodnom dome bol trochu problém. Každému finalistovi bola pridelená jedna thajská modelka alebo herečka, ktorá jeho prácu predviedla na móle. Moje šperky predvádzala herečka, modelka, speváčka – Pancake Khemanit Jamikorn. Bola fakt nádherná. Niekedy som ani nechápal, ako vykrúcala ruky a celé telo, aby moje diela čo najlepšie prezentovala,“ spomína Alireza.
Víťazstvo
Bol veľmi milo prekvapený, keď mu oznámili, že súťaž vyhral. „Ceny odovzdávali thajské princezné, pretože v Thajsku ich je viac. Hoci hlavná princezná tam pre štátny smútok nebola, na vyhradenom mieste bol zavesený jej obraz. Organizátori kládli dôraz na to, aby sme k nemu pristupovali veľmi úctivo. Všetky šperky ostali v šperkárskom múzeu v Bangkoku a opäť o rok ich vystavia pri príležitosti ďalšieho ročníka súťaže. Tam už zostanú navždy.“
Plány
Alireza sa, samozrejme, aj ďalej chce venovať svojmu remeslu. „Určite budem úzko spolupracovať s výrobcami z Iránu, šperkármi zo Slovenska aj z Európy. V najbližšom čase by sme si chceli s manželkou otvoriť predajňu, kde by si Košičania mohli pozrieť moju tvorbu. Budeme ponúkať nielen hotové šperky, ale aj dizajnérske kúsky, a pre záujemcov vyrobím šperk aj na mieru.“
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.