Ako sa na dovolenke vyhnúť zdravotným problémom?
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR radí dovolenkárom riadiť sa viacerými zásadami, aby sa vyhli zdravotným problémom v zahraničí. V prípade, že cestujete s malými deťmi, ste chronicky chorí pacienti alebo osoby so špeciálnou diétou, odporúča hlavný hygienik SR Ján Mikas navštíviť pred cestou ošetrujúceho lekára.
Do niektorých krajín sa vyžadujú povinné očkovania, inde sú odporúčané. Potrebné očkovania zabezpečujú najmä oddelenia pre cudzokrajné choroby pri fakultných nemocniciach v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach. Základný prehľad odporúčaných očkovaní pre cestovateľov možno nájsť na webovom sídle ÚVZ.
Akým potravinám sa radšej vyhnúť?
Hygienici ďalej dovolenkárom v zahraničí odporúčajú konzumovať len dôkladne tepelne spracované jedlo. Ovocie a zeleninu, ktoré musia byť umyté balenou pitnou vodou alebo ošúpané. Na dovolenke sa treba vyhýbať:
- majonézam,
- vajíčkam,
- studeným misám,
- chladeným nápojom s kockami ľadu – ten môže byť vyrobený z kontaminovanej vody,
- mlieku a mliečnym výrobkom – mali by sa jesť iba tepelne upravené, inak hrozí riziko nákazy kliešťovou encefalitídou.
Dovolenkári by mali tiež zvážiť, či je v danej destinácii bezpečné konzumovať zmrzlinu. Kvalitná zmrzlina by mala mať príjemnú vôňu aj chuť, charakteristickú po použitých surovinách. Farba musí svojou intenzitou zodpovedať použitým surovinám, konzistencia má byť hladká, bez kryštálikov ľadu a hrudiek, s výnimkou prísad použitých na ochutenie, ako je napríklad ovocie či orechy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Čo robiť, ak na dovolenke stratíte všetky doklady?
Na dovolenke rovnako netreba zabúdať na časté a dôkladné umývanie rúk a čistenie zubov len pitnou vodou.
Čo urobiť pred dovolenkou?
Pred cestou je vhodné skontrolovať si odporúčania pre návštevníkov daného štátu, či už na oficiálnej webovej stránke určenej pre návštevníkov krajiny, alebo na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, kde možno zároveň získať ďalšie užitočné tipy na ochranu zdravia v lokálnych podmienkach. „Zaujímajte sa o dostupnosť pitnej vody, fungovanie zdravotnej starostlivosti a o informácie o výskyte vážnych infekčných ochorení, ako sú napríklad ebola či marburg alebo malária. Zistite si, kde sa nachádzajú miestne nemocnice či lekárne. Ak užívate lieky, uistite sa, že si ich so sebou vezmete v dostatočnom množstve,” upozornila vedúca Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlia Adamčíková.
VIAC K TÉME: Pred odchodom na dovolenku nezabudnite na tieto veci!
Okrem liekov, ktoré cestovateľ bežne užíva, si treba na cestu zobrať lieky proti horúčke a bolestiam hlavy, kvapky do nosa a očí, lieky proti hnačke, lieky proti nevoľnosti z pohybu, proti zápche, antihistaminiká, antialergický krém potrebný pri poštípaní hmyzom a v prípade pobytu v oblasti s výskytom malárie aj antimalariká. Netreba zabúdať ani na repelent, dezinfekčný prostriedok, pohotovostné obväzy, obväzovú vatu, pinzetu, nožničky a náplasti.
Zdroj: SITA, ma.
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.