Skleník – prečo by nemal chýbať ani vo vašej záhrade?
Ak nemáte vzťah k pestovaniu zeleniny, možno si hovoríte, že skleník je pre vás úplnou zbytočnosťou. Opak je však pravdou. Do skleníka si totiž môžete zasadiť aj bylinky, kvety alebo čokoľvek iné, čo vám zíde na um.
Vďaka skleníkom či fóliovníkom vám chladné počasie už viac nebude prekážať pri pestovaní. Predĺžite si obdobie vegetácie rastlín. Čo treba brať do úvahy pri výstavbe skleníka?
Tí, ktorí sa domnievajú, že postavením skleníka a zasadením semienok sa ich starosti končia, sú tak trošku na omyle. Úrody sa dočkáte, len ak sa budete o skleník pravidelne starať. Pre tých lenivejších však už v súčasnosti existujú rôzne moderné ,,vychytávky“ ako automatické otváranie okien či zavlažovací systém. Pravdou však je, že čím častejšie sa budete o skleník starať, tým skôr odhalíte choroby či škodcov.
Pri skleníku je dôležité, aby mal primeraný počet okien a dostatočne veľké dvere. Ak okien nebude dosť, rastliny sa pri vysokých teplotách budú prehrievať. Skleník môže byť vyrobený okrem skla aj z polykarbonátu, ktorý pomôže ušetriť energiu za kúrenie.
Akú veľkosť si vybrať?
Záleží to na tom, čo všetko chcete vo svojom skleníku pestovať. Neskôr ho už totiž nebudete môcť zväčšiť. Vzhľadom na naše klimatické podmienky je najlepšie skleník orientovať na západ alebo východ. Jeho konštrukcia môže byť oceľová, drevená alebo kombinácia oboch materiálov.
Zaobstarať si môžete skleník mobilný alebo trvalo postavený na jednom mieste. Najdôležitejšie je, aby pestovaným rastlinám poskytoval dostatok svetla, tepla a bol doň zabezpečený dostatočný prísun vzduchu.
Alternatívou je fóliovník
Na rozdiel od skleníka, pri kúpe fóliovníka ušetríte peniaze, pretože je vyrábaný z ľahších materiálov. Jeho nevýhodou je však nižšia trvanlivosť a menšia odolnosť voči vonkajším vplyvom. Hliníkový fóliovník si môžete zvoliť v prípade, že chcete predĺžiť jeho životnosť bez zbytočnej údržby. Výhodou fóliovníkov je, že nepotrebuju základy, stačí ich len v určitých bodoch zaťažiť.
Foto: shutterstock