Košice poslali do Charkova kamión s humanitárnou pomocou
Mesto Košice vypravilo vo štvrtok (20. 7.) na vojnou zmietanú Ukrajinu ďalší kamión s humanitárnou pomocou pre obyvateľov Charkova v hodnote 13-tisíc eur. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.
Obyvatelia Charkova tak už v najbližších dostanú viaceré trvanlivé potraviny, ako napríklad slnečnicový olej, konzervované ryby, mäsové konzervy, krúpy, pohánku a sladké kondenzované mlieko.
Poslanec Charkovskej mestskej rady Alexander Popov poďakoval za tento dar a pripomenul, že ich obyvatelia veľmi ocenili aj pomoc, ktorú dostali v uplynulom roku. Vtedy z Košíc do Charkova a Užhorodu odišli tri kamióny s humanitárnou pomocou, ktorú tvorila detská výživa, hygienické potreby, drogéria, oblečenie, zdravotnícke a pracovné pomôcky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Slovensko poskytlo Ukrajine humanitárnu pomoc
Pomoc sa uskutočňuje v rámci cezhraničného projektu
Celkovo bolo na humanitárnu pomoc pre Ukrajinu za mesto Košice vyčlenených 88-tisíc eur, ďalších 30-tisíc eur poskytla na rovnaký účel Slovenská akadémia vied (SAV).
Za tieto peniaze sa pre občanov Ukrajiny nakúpili topné telesá, teplovzdušné ventilátory, skladacie postele, trvanlivé potraviny, pracovné odevy a pomôcky, hasiace prístroje, elektrické generátory, elektrocentrály, obliečky, plachty, paplóny, vankúše, power banky, ďalekohľady, baterky, vysielačky.
Humanitárna pomoc sa uskutočňuje v rámci cezhraničného projektu Mestá v Rozšírenom Európskom priestore: Spoločný rozvoj kapacít verejných inštitúcií prostredníctvom slovensko‐ukrajinskej cezhraničnej spolupráce a zvyšovanie integrity verejných záležitostí (CEEA) a jeho programu Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, spolufinancovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a nášho štátneho rozpočtu.
Na slovenskej strane ho realizuje mesto Košice spolu so svojím partnerom SAV.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ROZHOVOR: Slovák pred odchodom na Ukrajinu exkluzívne pre KOŠICE: DNES
Na spomínaný projekt prispeli aj vlády Nórska, Lichtenštajnska a Islandu sumou takmer 390-tisíc eur, ďalších viac ako 68-tisíc eur poskytol štátny rozpočet. Celkové oprávnené náklady tohto projektu tak dosahujú viac ako 458-tisíc eur. V roku 2021 sa z projektu podporil vznik Ukrajinsko-slovenského domu v Charkove a bola založená mimovládna organizácia, ktorej hlavným cieľom je vzájomná podpora v oblasti kultúry, výmeny informácii, podnikanie a spolupráca pri správe vecí verejných.
Zdroj: SITA, mlu
Odporúčané články
Metropola východu privíta okrem konferencie aj sprievodné podujatie Noc podnikavosti. Podujatia v sebe spoja nápady, odvahu a mladú energiu. Hlava štátu nad týmito podujatiami prevzala záštitu. Rezort školstva ich organizuje na pôde Technickej univerzity v Košiciach a jej Univerzitného vedeckého parku Technicom.
Neslávne známy podjazd pri katastrálnom úrade v Barci je po 20 rokoch opravený. Podjazd bol opätovne spustený 7. novembra 2025. Roky bol bremenom MČ Barca, aj keď spadá do oblasti MČ Juh a dlho sa riešilo aj určenie jeho vlastníka. Registráciou občianskeho združenia Zachráňme podjazd sa zabezpečilo odstránenie havarijného stavu. Električková trať, ktorá na ňom prechádza, stále čaká na opravu.
Podľa zhotoviteľa pokračujú práce v zmysle harmonogramu. Naplno prebiehajú ochrany a preložky inžinierskych sietí (plynovody, vodovodné potrubia, horúcovody, káble vysokého, nízkeho napätia a oznamovacích vedení) a výstavba káblovodu.

