Zahraniční headlineri Bielej noci 2016
Na tohtoročnej Bielej noci sa predstaví 110 účinkujúcich a umelci z 10 krajín. Dokopy budú mať návštevníci možnosť spoznať 34 projektov. Hlavnými headlinermi sú umelci z Francúzska, Švajčiarska, Kanady i Rakúska.
Za dielami zahraničných majstrov sa rozhodne oplatí zájsť do Kasární/Kulturparku, Mestského parku i Kunsthalle.
Kasárne v novej dimenzii
„V Kasárňach sa nám podarí zrealizovať veľmi zaujímavý projekt, na ktorom sme pracovali dva roky. Umelkyňa s rakúsko-talianskymi koreňmi, žijúca vo Viedni, Esther Stocker pre nás pripravila čierno-bielu priestorovú geometrickú krajinu Approaching Loneliness, ktorá nás bude vťahovať do priestoru,“ popisuje riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.
Hneď vedľa sa predstaví francúzsky umelec Guillaume Marmin so svojím dielom Timeé. Predstaví svoju víziu svetelno-zvukového vesmíru a pohltí nás svetelnými lúčmi, pomocou ktorých sa nás bude snažiť dostať do inej dimenzie. Všetko sa to udeje v koncertnej sále v Kásarňach.
Levitujúci kruh v Kunsthalle
V Kunsthalle budete môcť vidieť nadrozmerný levitujúci kruh s priemerom 10 metrov. Dielo francúzskeho umelca Vincenta Leroya nesie názov Boreal Halo. „Ide o veľmi impozantné dielo. Napriek svojej ľahkosti úplne zaplní monumentálny priestor Kunsthalle,“ približuje Pacáková.
Nadrozmerný levitujúci kruh Vincenta Leroya zaplní priestor Kunsthalle.
Parazit na meštianskom dome
„Som veľmi hrdá na to, že sa nám do Košíc podarilo dostať aj Sabinu Lang a Daniela Baumana,“ pokračuje riaditeľka festivalu. Ide o svetoznámych švajčiarskych architektov, ktorí pracujú a vystavujú po celom svete od New Yorku až po Tokio. „Zrejme neexistuje krajina, ktorú táto dvojica nenavštívila. S architektúrou pracujú netradičným spôsobom tak, že na nej parazitujú a vytvárajú dialógy medzi ich vlastnou architektúrou a tou, ktorá už existuje. Pozornosť sa snažia u divákov vzbudiť tým, že vyvrátia stereotypy, ktoré vnímame, pretože danú budovu poznáme,“ vysvetľuje Pacáková.
Jeden takýto monumentálny objekt bude počas Bielej noci nainštalovaný aj na meštianskom dome na Hlavnej ulici. „Osobne sa na túto inštaláciu veľmi teším. Ide o umelcov, s ktorými komunikujeme už štyri roky a aj tento projekt vznikal niekoľko mesiacov,“ dopĺňa Pacáková.
Francúzsky umelec Guillaume Marmin sa predstaví so svojím dielom Timeé v Kulturparku
Košická Biela noc 2016 v číslach
- 1 noc
- 1 cosmic girl
- 1 hviezda na ovládanie
- 1 hosť do domu
- 1 orchester
- 1 smartphone disco
- 1 vesmírny parazit
- 2 oživlá
- 9 betónových škrupín
- 10 m široký prstenec
- 20 zásahových vozidiel
- 20 km káblov
- 80 naprogramovaných balónov
- 89 geometrických tvarov z budúcnosti
- 110 účinkujúcich
- 120 m2 nafukovačiek
- 169 lúčov vesmíru
- 1000 žiaroviek
- 1000 kryštálov
- 2000 svätojánskych mušiek
- 60000 návštevníkov
- 98356 defragmentovaných bodov
Dvojjazyčná mobilná aplikácia
Novinkou tohtoročnej Bielej noci je aj dvojjazyčná mobilná aplikácia, ktorá návštevníkom pomôže zorientovať sa v meste. Zároveň v nej nájdete všetky popisy diel aj informácie o umelcoch. Dostupná bude krátko pred začiatkom festivalu na www.bielanoc.sk.
Na stránke si zároveň môžete zakúpiť aj permanentku BN Pass za symbolických 5 eur.
Foto: archív bn
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.