Nenechajte si ujsť festival svetlonosov v Mestskom parku
Výstava vyrezávaných tekvíc – svetlonosov, živé rozprávkové postavičky, či tvorivé jesenné dielne sú len malou časťou z bohatého programu festivalu svetlonosov, ktorý premiérovo pripravilo mesto Košice pre všetkých Košičanov. Festival odštartuje v nedeľu 30. októbra o 14:00 v Mestskom parku.
Tvorivé dielne aj sprievod masiek
Centrom festivalu bude okolie veľkej fontány s vystavenými svetlonosmi, ktorých do parku prinesú deti so svojimi rodičmi. Obyvateľov mesta budú čakať aj tvorivé dielne s jesennými motívmi, vrátane priestoru pre štýlové fotografie. Od fontány potom povedie cesta pre sprievod masiek. Mestský park bude vysvietený tak, aby vytváral rozprávkovú atmosféru. Chýbať nebude tematické a trblietavé maľovanie, atraktívne fotenie s tekvicovým pozadím, živé rozprávkové postavičky, sprievod svetlonosov s animátormi v kostýmoch a rôzne zábavno-súťažné stanovištia.

Zvyk vyrezávania tekvíc
Kedysi dávno sa v období okolo dušičiek vyrezávali tekvice aj na Slovensku. Boli to však tie, z ktorých sa dodnes robia chutné prívarky. Vyrezávať z týchto tekvíc bolo však pre ich podlhovastý tvar veľmi náročné, preto sa zväčša vyrezali iba oči, ústa a nos, aby cez ne vychádzalo a žiarilo svetlo, ktoré malo ochrániť dom pred zlými silami. Svetlonos je ale aj rozprávková bytosť, ktorá v tme strašila a mátala ľudí. Oba tieto významy chcú organizátori práve na prvom košickom festivale svetlonosov spojiť a založiť tak tradíciu podujatia. Uviedla o akcii hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

(SITA)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Absolútnou víťazkou ankety Športová osobnosť Košíc za rok 2025 sa stala Zuzana Paňková.
Protest zvolávajú študentky a študenti naprieč Slovenskom, ale môže prísť každý. Chcú ukázať pretrvávajúcu silu a odhodlanie brániť naše životy v tejto krajine pred normalizáciou a ťahaním Slovenska do sféry vplyvu Ruska.
Pri požiari rodinného domu v obci Kalša zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči niekoľko hodín. Na mieste udalosti pracovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru zo staníc v Bidovciach a Košice – Teplárenská, ktorým asistovali aj dobrovoľné jednotky z okolitých obcí.