Príbeh prsteňov: ako vznikla ich tradícia?
Pre nás to sú hlavne príbehy lásky. Prstene však v sebe skrývajú aj veľa iných symbolík. Tie snubné vnímame hlavne ako definitívne potvrdenie spoločnej cesty životom. Vydať sa do histórie a nájsť aj ďalšie významy však nie je na škodu. Váš prsteň už určite má svoj romantický príbeh. Viete, kam až siaha jeho počiatok?
Keď žena dostane od muža svojho života zásnubný prsteň, začína sa písať úplne nová kapitola ich spoločnej cesty. Snubné prstene sú už pomyselnou pečaťou, ktorá celý okamih potvrdí. Pre väčšinu ľudí má prsteň hlavne nevyčísliteľnú emocionálnu hodnotu, pretože je spojený s ich drahou polovičkou. Ale bolo to tak vždy?
Počiatky zásnubných prsteňov
Prvé náznaky zásnubných prsteňov môžeme údajne zaznamenať už u neandertálcov. Láska a city nepoznajú hranice a inak to nebolo ani v tejto dobe. Muži totiž na znamenie lojality a spolupatričnosti ženám omotávali okolo zápästia či členkov vetvičky, tŕstie alebo dokonca trávu. Na prstene, ako ich poznáme dnes, sa to síce ešte nepodobá, význam sa však za tie roky až tak nezmenil.
Zásnubné prstene sú súčasťou mnohých kultúr. Ako prví ich však aktívne začali používať v starom Egypte. O prstienkoch z bieleho zlata či iných kovov však ženy museli ešte dlho snívať. Ten najromantickejší artefakt sa tu totiž vyrábal zo slonoviny, tŕstia alebo konope.
Láska môže byť večná. To sa však nedalo povedať o týchto materiáloch. Aj preto sa ľahko dostali do popredia prstene z kovu.
Pre večné spojenie so srdcom
Symbolika prsteňov je v každej kultúre trochu iná. Tvar kruhu však takmer všade zobrazuje večnosť, ktorú si navzájom manželia sľubujú. Iný význam prisudzovali prsteňu napríklad Rimania. Poslúžil hlavne ako označenie, že žena patrí danému mužovi.
Pozostatky vtedajších dôb, samozrejme, nachádzame stále. Nosenie prsteňa na ľavej ruke nieslo jasný význam – mať ho čo najbližšie pri srdci. Navyše tadiaľ mala prechádzať Vena Amoris alebo žila lásky. Aj keď už vieme o ľudskom tele oveľa viac, práve táto symbolika v sebe skrýva niečo nádherné aj v súčasnosti.
Zásnubné prstene s diamantmi
Diamant predstavuje najvzácnejší a najodolnejší minerál na svete. Je takmer nezničiteľný. A aj keď ide skôr o fyziku, tá romantická myšlienka večnosti je krásnou symbolikou vzťahu, ktorý len tak niečo nezničí.
Materiál je dôležitý aspekt každého prsteňa. Už dávnejšie sa od neho odvíjal sociálny status a vyjadrovala sa pomocou neho zámožnosť muža, ktorý ho žene daroval. Prvé zásnubné prstene s diamantom už mohli partnerky od svojich partnerov dostať približne v 15. storočí. S postupným objavovaním nového sveta, a tým pádom aj nových nálezísk, začal byť tento kameň medzi majetnými pánmi čoraz obľúbenejší.
Zásnubné prstene a svadobné obrúčky sa tešili podobnej obľube ako dnes hlavne medzi 18. a 19. storočím. Páni však začali nosiť snubné prstene každý deň až v dôsledku svetových vojen, keď chceli mať svoje milované čo najbližšie.
Pre naozajstné súznenie
Pri výbere zásnubných a snubných prsteňov dnes nejde o ukázanie svojho bohatstva. Ide o prejav ozajstnej lásky. Tej čistej a dokonalej, ktorá sa na nič nehrá. A ktorá vydrží večne.
Ak chcete, aby aj váš prsteň – ako pripomienka toho krásneho medzi vami – vydržal naveky, tou najjistejšou cestou bude práve diamant. Či už prírodný, alebo laboratórny.
Tak, ktorý prsteň rozpovie váš príbeh aj za stovky rokov?
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Chcete svoju partnerku potešiť krásnym šperkom a záleží vám na tom, aby bol osobný a s hlbšou symbolikou? Skúste sa inšpirovať drahokamami podľa znamenia zverokruhu. Existuje dlhá tradícia, podľa ktorej sa ku každému znameniu hodia určité typy kameňov, ktoré v sebe nesú špecifickú energiu a význam.
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.