V Spišskej Novej Vsi ožívajú sochy
Centrum Spišskej Novej Vsi sa v piatok a sobotu (28.7. a 29.7.) zmenilo na prehliadku pouličného umenia. V rámci Kultúrneho leta tu usporiadali medzinárodný festival živých sôch.
Už po siedmy raz sa tu totiž na Spiši koná festival Živé sochy. Tento rok sa na živú sochu premení aj hokejová legenda Jozef Golonka či tanečník Miňo Kereš.
Festival Živé sochy je prvý a jediný festival svojho druhu na Slovensku. Vznikol v roku 2017 a odvtedy sa každoročne koná v Spišskej Novej Vsi za účasti našich aj zahraničných profesionálnych umelcov, ale najmä za účasti tisíciek návštevníkov z celého Slovenska a okolitých krajín.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zažite starovek na vlastnej koži. Jedinečný zážitok pre malých aj veľkých v Nižnej Myšli
Galéria
VIEME PRVÍ: Pellegrini zavítal na východné Slovensko! V týchto mestách ho môžete OSOBNE stretnúť
Zakladateľ festivalu Radovan Michalov so svojou umeleckou skupinou živých sôch BIG NAMES už roky cestuje po celom svete. Vystupovali na najrôznejších podujatiach v Singapure, Hong Kongu, Dubaji alebo Kanade a rozhodli sa, že to, čo robia vo svete, prinesú aj domov. Vďaka veľkej podpore od mesta Spišská Nová Ves, regiónu Košice a Košického samosprávneho kraja vzniká unikátny vizuálny festival pouličného umenia. Premieňa Spišskú Novú Ves na obrovskú galériu, kde stretnete sochy najznámejších svetových osobností rozmiestnených v celom parku tohto mesta. Okrem toho sprievodný program vypĺňajú kreatívne umelecké skupiny, tanečníci, hudobníci a samozrejme, skvelá gastro zóna. Okrem iného festival každoročne privíta zahraničných umelcov oceňovaných po celom svete.
Festival finančne podporil Košický samosprávny kraj prostredníctvom programu Terra Incognita.
Najväčší rozruch spôsobila Pellegriniho autogramiáda
Prehliadka pouličného umenia zaujala nielen množstvo obyvateľov a návštevníkov Spišskej Novej Vsi, ktorí úplne zaplnili centrum mesta, ale aj predstaviteľov Hlasu-SD a Petra Pellegriniho. Pellegrini si to po návrate z fabriky Rošero namieril ku svojim kolegom Erikovi Tomášovi, Denise Sakovej či Zuzane Dolinkovej. Tí sa cez davy ľudí takmer nevedeli dostať k živým sochám.
Predseda strany okamžite na seba strhol pozornosť všetkých prítomných. Ľudia sa s ním začali fotiť, podávať ruky či debatovať. Súčasťou stretnutia s občanmi bola aj autogramiáda jeho novej knihy “Slovensko vlastnou cestou”, ktorú mohli návštevníci festivalu získať. Návšteva festivalu sa uskutočnila v rámci pracovnej cesty Hlasu po východnom Slovensku.
Na podujatí mali svojich zástupcov viaceré politické strany, okrem Hlasu aj Progresívne Slovensko či SNS. Redakcia KOŠICE: DNES sa snažila odchytiť aj predsedu národniarov Andreja Danka, avšak ten podľa našich informácií po tom, čo sa so svojimi kolegami prešiel po námestí, okamžite odišiel.
Odporúčané články
Na webe beží petícia za odstránenie symbolov komunistického režimu z Námestia osloboditeľov v Košiciach. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka. Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi. Ide o odsúdenie komunistického režimu, ktorý je podľa zákona označený za „zločinecký, nemorálny a protiprávny”. Organizátori petície považujú symboly na pomníku za propagáciu komunizmu, argumentujú, že je to v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti.
Košičania si od januára priplatia za odpad, rovnako sa zvýši aj daň za ubytovanie a za využívanie verejného priestranstva. V košickom mestskom zastupiteľstve sa však pri tajným hlasovaním o zvyšovaní miestnych daní vyskytol problém, ktorý však výsledky hlasovania neovplyvnil. Pôvodne bol jeden lístok neplatný, popoludní sa pri prepočítavaní hlasov už nenašiel, namiesto toho pribudol vo všetkých hlasovaniach jeden hlas „proti“.
Príbeh plný nádeje, vytrvalosti a lásky k zvieratám. Mladá rakúska študentka prišla o svoju fenku Lunu na ulici Obrancov mieru v Košiciach. Strastiplné hľadanie trvalo 414 dní, kým sa fenka bezpečne vrátila domov.