Sladká, medová nedeľa priamo v Ľubovnianskom skanzene!
Skanzen pod Ľubovnianskym hradom bude v nedeľu (6. 8.) patriť včelárom a milovníkom včelích produktov. Po 16.-krát sa tam uskutoční podujatie Deň medu. V rámci neho ponúknu medový trh, súťaž o najlepší med, či prednášku pre včelárov a verejnosť. Súčasťou podujatia bude aj požehnanie a poďakovanie za dary prírody.
Chov včiel a získavanie produktov bolo v tradičnom prostredí doplnkovým zamestnaním. „Už od 11. storočia tvorilo súčasť poddanského hospodárstva. Nadviazalo na starobylý spôsob získavania medu z dutín stromov, brtníctvo, teda lesné včelárstvo, známe už u starých Slovanov,“ informovalo Ľubovnianske múzeum.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Od dobrodružstva až po komédiu. Zažite vzrušenie filmového sveta priamo pod hviezdami
Chov včiel a jeho počiatky
V stredoveku bol včelí roj vzácnym darom, ktorým sa často obdarúvali veľmoži. Med i vosk boli vzácnym obchodným artiklom a v období osvietenstva vznikali i prvé návody na zvyšovanie produktivity chovu včiel. „Spočiatku boli včelstvá chované v košoch a pri výbere medu a vosku boli zahubené. Na zimu chovatelia úle uchovávali v teplejšom priestore, v maštali či na povale, a na jar ich vynášali na voľné priestranstvá,“ priblížilo ďalej múzeum. Prvé úle boli vytvárané z veľkých drevených kmeňov, prípadne vypletané zo slamy a neskôr vyrezávané a pre včely vábivo kolorované.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zaujímavé (ne)turistické lokality na východnom Slovensku
Múzeum tiež pripomenulo, že chov včiel bol predmetom aj mnohých magických úkonov. „Aby boli včely plodné, mal byť úľ natretý hlinou z prvej orby, a aby sa včely držali pokope, mal byť vykropený materským mliekom,“ vysvetlilo.
Program Dňa medu
Program v skanzene sa v nedeľu začne o 8:00 spomínaným medovým trhom a súťažou, o 11:00 bude nasledovať odborná prednáška a o 13:00 požehnanie a poďakovanie za dary prírody. Oficiálne otvorenie Dňa medu sa uskutoční o 13:30 v amfiteátri Ľubovnianskeho skanzenu. Súčasťou podujatia bude aj vystúpenie folklórneho súboru Barvinok a detského súboru Radosť z Kamienky.
Zdroj: (SITA, fa)