Rekonštrukcia zvodidiel v Čermeli napreduje
Práce na oprave poškodených zvodidiel na Čermeľskej ceste sú v plnom prúde. Mesto, ako správca cesty, začalo s ich výmenou začiatkom roka, päť mesiacov po tom, čo ich pri nehode zdemolovala cisterna.
Pôvodné zvodidlá odstránili v polovici januára. Ako uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian, 28. januára bola ukončená realizácia mikropilotáží a začali sa zemné a betonárske práce pre ukotvenie nových zvodidiel. Trvať by mali približne dva až tri týždne a celkové náklady sú približne 115-tisíc eur.
Po dokončení prác, ktoré súvisia so spevnením svahu, sa začne samotná montáž zvodidiel, ktorá by mala zabrať asi päť dní. „Jedná sa o mostné zvodidlo s dvoma zvodnicami. Úroveň zadržania H2 je o dva stupne vyššia ako pôvodne osadené zvodidlo,“ vysvetlil Fabian. Firma na výrobu zvodidiel ich osadí bezplatne na svoje náklady.
Predpokladaný termín ukončenia rekonštrukcie vrátane namontovania zvodidiel je 29. február, pri nepriaznivom počasí sa ale môže termín posunúť. Doprava v tomto úseku je v oboch smeroch riadená dočasnými semaformi.
Šesť nehôd
Prvú nehodu na rizikovom úseku Čermeľskej cesty mal vodič vodárenskej cisterny – po šmyku prerazil zvodidlá a prevrátil sa na vagóny detskej železnice, ktoré poškodil. Odvtedy sa tam v krátkom čase stalo minimálne ďalších päť nehôd, pri dvoch z nich osobné autá skončili za poškodenými zvodidlami.
Koncom novembra mesto po viacerých nehodách vyhlásilo na tomto úseku havarijný stav. Krajský dopravný inšpektorát ešte predtým žiadal mesto, aby na danom úseku vymenilo alebo zdrsnilo asfalt.
[ad][/ad]Odporúčané články
Mesto Košice je lídrom v rámci Slovenska v oblasti štátom podporovaného nájomného bývania. Počas utorkovej diskusie v rámci interaktívneho podujatia „Mesto v meste“, ktoré sa od uplynulého pondelka až do konca tohto týždňa koná v Auparku, sa na tom zhodli košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) a generálna riaditeľka Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.
V závere roka 2025 sme informovali o tom, že wellness centrum v Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE) pripadlo do nájmu firme mestského poslanca Miroslava Špaka a jeho firme SPAK, s. r. o. Pár dní pred Vianocami ohlásil poslanec Špak v rámci projektu KW360 využívanie fitness a wellness centra v NOCKE za symbolický jednorazový poplatok. Problém je, že SPAK s.r.o. prevádzkuje wellness. Fitness centrum prevádzkuje Naytilus Fitness, ktorý sa od Špakovho projektu dištancoval.
Pri požiari rodinného domu v obci Kalša zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči niekoľko hodín. Na mieste udalosti pracovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru zo staníc v Bidovciach a Košice – Teplárenská, ktorým asistovali aj dobrovoľné jednotky z okolitých obcí.