Suchých stromov v meste ubudne. Nie všetky však budú odstránené
V Košiciach momentálne prebieha odstraňovanie suchých stromov. Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach na svojej sociálnej sieti objasňuje, prečo nedochádza k odstraňovaniu všetkých stromov, ktoré sú na pohľad suché.

Ako uvádza na svojej sociálnej sieti SMsZ, na suché stromy sa nezabudlo, avšak mnohé z nich majú na sebe ešte svojich obyvateľov, ktorých nechcú vyháňať. Iba v prípade, ak to je nevyhnutné. ,,Je pravda, že pri suchom strome môže byť vyššie riziko jeho pádu, ale nemusí tomu byť vždy tak. Sú prípady, keď je suchý strom stabilný a bezpečný. Dokonca vďaka tomu, že nemá kvôli strate listov takú veľkú plochu vystavenú vetru, ak má pevné drevo, často lepšie ustojí búrky, ako zdravý strom,” objasňuje SMsZ.
O danej situácii hovorí aj nová vyhláške 170/2021 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Tá už neobsahuje výnimku, ktorá vyžaduje ohlásenie výrubu suchých stromov. Preto od roku 2021 musí aj pri suchom strome prebehnúť štandardné výrubové konanie.
Galéria
Prítomnosť chránených živočíchov
Ak suchý strom obývajú netopiere alebo hniezdiace vtáctvo a strom je bezpečný, ponechá sa na mieste bez zásahu a sleduje sa jeho stav aj prítomnosť chránených živočíchov. Väčšinou sa strom monitoruje až ho opustí hniezdiace vtáctvo, čo sa stáva koncom hniezdnej sezóny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Časť letov slovenské nebo obchádza. Príčinou sú vysoké ceny za prelet cez naše územie



,,Vyschnuté stromy neberieme na ľahkú váhu. Čas tu hrá proti nám a vieme, že stav mŕtveho dreva sa bude časom zhoršovať, hoci aktuálne môže byť drevina bezpečná. Preto sa rozbehne u nás administratívny proces na výrub,” doplnila SMsZ.
(NM)
Odporúčané články

Na košickom magistráte sa na treťom tohtoročnom zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice zišli včera zástupcovia vedenia mesta, mestských častí a ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie. V rámci Programu Slovensko bolo pre územie UMR Košice vyčlenených spolu 133,8 milióna eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja EFRR.

Zavedenie tzv. združených zastávok v Košiciach, ktoré mali cestujúcim v mestskej hromadnej doprave umožniť pohodlnejší a bezpečnejší prestup medzi autobusmi a električkami na jednom mieste, sa opäť odkladá. Hoci projekt bol predstavený už na jeseň minulého roka a na vybraných miestach bolo osadené nové dopravné značenie, zastávky stále nie sú v prevádzke.

Pred 23 rokmi predalo mesto Košice spoločnosti Cassoviainvest Credit športovo-rekreačný areál Ryba na Aničke za vtedajších 16 miliónov korún (531 103 eur). Hoci nový majiteľ do areálu za tie roky investoval a získal do svojho vlastníctva aj reštauráciu Ryba, už dlhodobo sa ho snaží predať. V tejto súvislosti už viackrát oslovili mesto a súkromných podnikateľov.