Rozvoj turizmu sa v košickom regióne opiera o pamiatky UNESCO
Nosnými programami rozvoja cestovného ruchu v Košickom kraji sa v budúcom roku majú stať lokality, v ktorých sú pamiatky zapísané do svetového Zoznamu prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Informovala o tom dnes na tlačovej besede výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.
Ako uviedla Jurková lokality zapísané v zozname UNESCO majú vyšší návštevnícky potenciál. „Košický región z toho môže ťažiť, pretože na jeho území sa nachádza desať lokalít, v ktorých je 16 pamiatok UNESCO ,“ povedala Jurková. Preto chcú v roku 2017 výdatne propagovať tieto lokality. Prispieť k tomu by mala aj možnosť získať finančnú podporu cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita, pričom uchádzači môžu pôsobiť do vzdialenosti 15 kilometrov od pamiatky UNESCO.
,,Tento rok plánujeme zaviesť novinku – cestu historickými vlakmi k pamiatkam UNESCO v rámci kraja – Vláčikom za pamiatkami UNESCO,“ informovala Vargová Jurková. Zvýšenie návštevnosti chcú dosiahnuť aj inovatívnymi marketingovými metódami a ťažisko má tvoriť virtuálny, ale trendový e-turizmus. „V brandži cestovného ruchu chceme patriť medzi priekopníkov v tejto oblasti a využívať aplikácie pre mobilné telefóny, tablety s ponukou atraktívnych destinácií v kraji. Záujemcovia prehliadnuť prírodné krásy, námestia, ale aj interiéry budov pomocou 3D okuliarov, čo ich má inšpirovať navštíviť tieto miesta osobne,” dodáva Vargová Jurková.
(SITA)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.