Na území Slovenska zaznie hlasitá skúška sirén
Jedným z kľúčových opatrení v oblasti civilnej ochrany je varovanie obyvateľstva, čo sa dosahuje prostredníctvom použitia sirénových varovných signálov. Ich funkčnosť je pravidelne kontrolovaná a práve zajtra (8. 9.) dôjde k ďalšiemu preskúšaniu.

V piatok (8. 9.) sa na území Slovenska uskutoční hlasitá skúška sirén. Ako ďalej informovalo Ministerstvo vnútra SR, pravidelné preskúšanie varovnej siete sirén sa začne o 12:00 a potrvá dve minúty, stálym tónom.
Keď sa siréna ozýva mimo plánovaných skúšobných varovaní, signalizuje potenciálnu hrozbu alebo už existujúcu mimoriadnu situáciu. Samotný charakter a trvanie sirénového signálu poskytuje obyvateľom dôležité informácie o type a závažnosti hrozby. Súčasťou varovania, môže byť aj informácia, ktorá zahŕňa dátum, čas vzniku alebo ukončenia ohrozenia, údaje o zdroji nebezpečenstva, informácie o rozsahu ohrozeného územia a pokyny pre obyvateľov, čo majú v danej situácii podniknúť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: POPLACH vo vlakoch z Košíc do Bratislavy! Bomby boli nahlásené aj v košickej MHD
Tóny sirén
Existujú tri rôzne tóny sirén, ktoré slúžia na informovanie obyvateľstva o rôznych nebezpečenstvách alebo ukončení hrozby.
- Dvojminútový kolísavý tón sirén, ktorý je používaný na signalizáciu všeobecného ohrozenia alebo vzniku mimoriadnej udalosti.
- Šesťminútový nepretržitý tón sirén, ktorý upozorňuje na hrozbu spojenú s vodou.
- Stály, neopakujúci sa tón sirény trvajúci dve minúty značí, že je ohrozeniu koniec.
Ako postupovať po zaznení sirény
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na svojej stránke odporúča postup, čo robiť po tom, ako zaznie siréna.
Prvý krok: Nájsť bezpečné útočisko
Ak ste vonku, ihneď vyhľadajte úkryt v najbližšej budove. Ak ste doma, neopúšťajte svoj byt alebo dom a nepokúšajte sa zhromaždiť svoju rodinu. Deti, ktoré sú v škole, sa nepokúšajte vyzdvihnúť. V prípade zaznenia signálu sirén sa o nich v škole postarajú.
Druhý krok: Izolujte priestor
Po nájdení úkrytu, vytvoríte izolovaný priestor tým, že odstavíte klimatizáciu, uzavriete a utesníte okná aj dvere. Je tiež dôležité zabezpečiť všetky možné medzery páskou a utesniť ich.
Tretí krok: Zapnutie rádia alebo televízie
Po zaznení sirény sledujte televíziu alebo počúvajte rádio a sledujte pokyny, ktoré budú odvysielané. Týmto spôsobom získate informácie o aktuálnej situácii, jej priebehu, príčine spustenia sirény, prípadne čo môžete očakávať. V prípade výpadku elektrickej energie použite batériový rádioprijímač. Telefonovať by ste mali iba v nevyhnutných prípadoch, aby ste nezaťažovali telefónne linky. Je dôležité nevolať zbytočne na tiesňové čísla.
Zdroj: (SITA, kl)
Odporúčané články

Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) uzavrela dôležitý kontrakt so Slovenskou sporiteľňou (SLSP), ktorý zahŕňa financovanie v objeme 130 miliónov eur. Podľa dostupných informácií ide o najväčší úverový balík poskytnutý spoločnosti vo vodárenskom sektore tuzemskou bankou v posledných rokoch. SLSP sa tým stala hlavnou financujúcou bankou VVS, pričom schválenie úveru predchádzalo dôkladným analýzam stability a finančnej kondície spoločnosti, vrátane rizikových hodnotení a due diligence. Tento krok tak potvrdzuje dôveryhodnosť VVS na finančných trhoch a otvára možnosti pre efektívnejšie riadenie zdrojov v období rastúcich nárokov na sektor.

Zoologická záhrada Košice vstúpila do hlavnej letnej sezóny s viacerými novinkami, ktoré ešte viac pozdvihnú návštevnícky zážitok. Medzi najvýznamnejšie patria unikátna voliéra pre dravce, jediná svojho druhu na Slovensku, a nové detské ihriská. Najrozsiahlejšia ZOO v strednej Európe sa zároveň môže pochváliť aj mimoriadne úspešným chovom, tento rok sa chovatelia a návštevníci tešili zatiaľ zo 168 mláďat.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.