Profesionálna umelkyňa priamo v Košiciach. Svoj život zasvätila tetovaciemu svetu (ROZHOVOR)
Tetovanie je pre mnohých viac než len farba vstreknutá do kože – je to umelecký prejav, spôsob výrazu a cesta k vlastnému naplneniu. Hoci mnohí považujú tetovanie za osobný a trvalý odkaz na svojom tele, málokto vie, že za každým tetovaním stojí nielen tvrdá práca, ale aj hlboká láska k umeniu. V rozhovore nám mladá tatérka Viktória alias Johnny priblížila, čo všetko táto práca obnáša.
Jednou z primárnych otázok bolo, prečo sa rozhodla venovať práve tetovaniu. “Tetovaniu sa venujem hlavne preto, že ma to baví. Celkovo sa umeniu venujem od svojich štyroch rokov. V mladosti som chodila na množstvo umeleckých škôl a preto som neskôr skončila na strednej umeleckej škole. Veľmi sa mi tam páčilo, veľmi ma to bavilo a začala som umenie naozaj milovať. V tom čase som už vedela, že tomu chcem zasvätiť celý život,” povedala mladá umelkyňa.
Kvôli snu sa Viktória presťahovala z Ukrajiny do Košíc, kde začínala úplne od nuly
Za svojím snom sa Viktória rozhodla odhodlane kráčať a preto sa presťahovala na Slovensko. Prvotným plánom bolo ísť na vysokú umeleckú školu, ale jazyková bariéra ju prinútila počkať. “Problém bol, že som slovenský jazyk ešte dobre neovládala a nechcela som študovať školu, ktorej by som nerozumela,” vysvetlila. Mladá umelkyňa musela začať pracovať na rôznych miestach, aby sa uživila. Napriek tomu, že tieto práce mali od umenia ďaleko, svojej vášne pre tetovanie sa nikdy nevzdala.
Objednávky začali prichádzať tak často, že nemala čas na iné aktivity
Každý umelec má svoje začiatky a pre Viktóriu to bola jej kamarátka, ktorá jej umožnila tetovať prvýkrát v živote. “Keď som to vyskúšala prvýkrát, povedala som si, že toto je naozaj vec, ktorej sa chcem venovať celý život,” spomína na začiatky.
Následne rok a pol študovala na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), ktorú však zanedlho, kvôli narastajúcemu záujmu o jej tetovania, prerušila. “Niektorým ľuďom stačilo, že im kamaráti ukázali tetovanie, ktoré som im spravila.”
Práca jej zo začiatku nepokryla materiál ani čas
Viktória tiež spomínala na začiatky, kedy jej práca nepokryla náklady na materiál aj čas práce. “Na začiatku som na tom určite nezarobila, lebo počiatočná cena je veľmi vysoká. Snažila som sa brať od ľudí aspoň 5-10 eur za materiál. Ale cena mi nepokryla ani ten materiál, ani čas.”
Podľa Viktórie je samostatný materiál veľmi rôzny. “Napríklad, keď prídete do obchodu chcete si kúpiť jablko, môžete ho kúpiť za 50 centov, alebo za 2 eurá. My napríklad používame ihly za 2,50 eur, ale v iných salónoch používajú ihly za 10 eur,“ povedala. “Takže záleží, ako sa rozhodne tatér.”
Tetovanie nie je len o veľkosti, ale aj výraze a emóciách…
Aj napriek svojmu umeleckému talentu sa mladá tatérka priznala, že nikdy nie je úplne spokojná so svojimi dielami. “Nikdy nie som spokojná so svojimi dielami. Ale to žiadny umelec. Napríklad, olejová maľba sa maľuje aj pol roka, a vždy je na nej čo robiť. Aj známe obrazy, ako Mona Lisa, sa maľovali roky a hovorí sa, že mnohé z nich nie sú dokončené,” zdôraznila.
Každý umelec robí chyby a ani tatér nie je výnimkou. Ako to následne rieši? “Poväčšine si to zákazník nevšimne a nerieši to, pretože sa na to nepozerá z tej umeleckej stránky,” vysvetlila, ,,keď si to však všimne, stále nájdeme kompromis a opravíme to.”
Jej tetovania sa pohybujú od malých a jednoduchých až po komplexné projekty, pri ktorých obmieňa rôzne typy ihiel a farieb. Mladá umelkyňa však verí, že tetovanie nie je len o veľkosti (čím väčšie, tým lepšie), ale aj výraze a emóciách.
Ako vníma bolesť zákazníkov?
Ďalšou záležitosťou, s ktorou sa stretáva tatér pri svojej práci je bolesť, ktorú zažíva zákazník pri tetovaní. “Je to vec zvyku. Keď som začínala, stále som sa sústredila na to, že ako to zákazníka bolí, ako trpí. Teraz to už absolútne nevnímam,” povedala.
Konzultácie s klientmi sú dôležitou súčasťou, najmä pri komplexných a veľkých dielach
Zákazníci často prichádzajú s vlastnými nápadmi a umelkyňa ich s nimi ochotne preberie a upraví podľa ich potrieb. “Keď ide o zložité alebo veľké tetovania ako napríklad, celý chrbát, noha, prípadne, keď ide o prekrývanie, vtedy je lepšia osobná konzultácia.”
Spýtali sme sa jej, aké boli najťažšie a najväčšie tetovania, ktoré kedy spravila. “Najväčšie tetovanie, aké som robila, bol celý chrbát, ruka a noha,” priblížila, ,,samozrejme tam nejde tak o tú veľkosť, ako o tú prácu. Na niektorých menších tetovaniach sa napracujem oveľa viac. Čím menšie, tým ťažšie. Všetko záleží na obrázku a type zákazníka.”
Občas sa stávajú aj nedorozumenia. “Napríklad, napíše mi zákazníčka, že by chcela tetovanie na celé rameno. Ja jej poviem, že to bude stáť približne 350 eur. Zákazníčka príde a má rameno väčšie než muž. Ale, keď sa raz dohodnete, dohoda platí a cena sa nemení.“
…Aké sú teda ceny tetovaní?
“Na sedenie mám 450 eur, ale tetovacie minimum je 80 eur. Cena sa môže líšiť podľa komplexnosti tetovania,” vysvetlila nám, ,,keď chcete potetovať celú ruku, môže sa cena pohybovať od 2000 do 4000 eur.“
Aké sú ďalšie sny a ambície mladej Viktórie?
Vyzvedali sme, čo plánuje Viktória robiť v budúcnosti. Tá nám prezradila, že jej ciele siahajú ďaleko za hranice jej súčasnej práce. “Mojím snom bolo vlastne štúdio, a teraz sa mi to konečne splnilo,” upresnila. “Našim cieľom je teraz pracovať a rozbehnúť túto značku. Chcem, aby sa o nás hovorilo, aby sa u nás ľudia cítili príjemne a aby sem chodili s radosťou. Pre mňa je totiž najväčším úspechom, keď sú moji zákazníci šťastní.”
“Určite by som však chcela zaviesť to, že by sem chodili hosťovať tatéri z celého sveta. Myslím, že sú tu ľudia, ktorí by to ocenili, pretože ja osobne by som chcela cestovať po svete do iných tetovacích štúdií.”
Tatéri sú zjednotení po celom svete
“Tatéri sú medzi sebou spojení po celom svete, a každý je rád, keď niekto k nemu príde. Je to fantastická komunita, ktorá sa navzájom podporuje a zdieľa svoje skúsenosti,” ukončila.
Tetovacie umenie je jedinečným spojením tvorivosti a trpezlivosti, ktoré prináša radosť pre množstvo ľudí. Pre Viktóriu je to viac ako len práca. Je to jej vášeň a umenie, ktoré mení životy ľudí a pomáha im predostrieť svetu svoju individualitu.
(LP)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.