Posledné prípravy na odlet do Antarktídy
Polárna expedícia s košickou účasťou smeruje v týchto dňoch do Antarktídy. Na ostrove Jamesa Rossa sa budú jej členovia dva mesiace venovať vedeckej práci v rôznych prírodovedeckých odboroch.
Medzinárodnú trinásťčlennú expedíciu zastrešuje Masarykova univerzita v Brne, pretože miestom vedeckého výskumu bude polárna stanica Johanna Gregora Mendela, ktorá je jej účelovým pracoviskom. Okrem brnenských vedcov sa na nej zúčastnia aj ich kolegovia z pražskej Karlovej univerzity a Erciyes Üniversitesi v tureckom meste Kayseri.
Informácie z prvej ruky
Členom expedície je však aj profesor Martin Bačkor z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika.
„Ešte pred Silvestrom sme sa presunuli do argentínskeho mesta Rio Gallegos v južnej Patagónii. Tu čakáme na vojenskej leteckej základni na ďalší presun na polárnu stanicu Marambio na ostrove Seymour. Tá je od cieľovej destinácie vzdialená už len nejakých 70 kilometrov. Zatiaľ nás zdržiava nepriaznivé počasie v Antarktíde,“ informoval nás profesor Bačkor.
Čakanie využívajú na prípravu
Členovia expedície sa zatiaľ venujú nákupu zásob potravín, ktoré im musia vydržať dva mesiace. Zároveň kompletizujú technické vybavenie potrebné na dosiahnutie vedeckých cieľov. „V rámci pracovných skupín zameraných na fyziológiu rastlín, mikrobiológiu, klimatológiu, fyzickú geografiu, glaciológiu, hydrológiu a geomorfológiu zároveň dolaďujeme harmonogram prác a odberu vedeckých vzoriek v teréne. Časť ľudí už cestuje na polárnu stanicu na palube čílskeho ľadoborca, zvyšok prepraví argentínske vojenské lietadlo hneď, ako to počasie dovolí,“ hovorí M. Bačkor.
Foto: UPJŠ
Odporúčané články
Diplomat a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok vstupuje do Progresívneho Slovenska (PS) a bude novým členom predsedníctva hnutia. Oznámil to dnes na tlačovej besede. Na jeho vystúpenie reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha. Podľa neho sa Ivan Korčok iba demaskoval a potvrdil, že spoločne s ďalšími pravičiarmi, idú ovládnuť stranu PS.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.