Košice sú najmenej bezpečným mestom na Slovensku
Košice sa podľa minuloročných policajných štatistík kriminality ocitli na nelichotivom prvom mieste medzi slovenskými mestami. Vlani sa tu stalo štyri a pol tisíca trestných činov.
Celkovo evidujú policajti na Slovensku takmer 70-tisíc kriminálnych deliktov. Ich objasnenosť sa pohybuje pod 57 percentami.
„Najmenej bezpečným mestom boli Košice. Po nich nasleduje Trnava, kde sa stalo takmer 3 700 trestných činov. Oproti tomu, najbezpečnejšími v minulom roku sa ukázali okresy Svidník so 424 deliktami a Stará Ľubovňa, kde evidujeme o jeden trestný čin viac,“ uviedol policajný prezident Tibor Gašpar.
Klesajúca celoštátna krivka
Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka celková kriminalita na Slovensku zaznamenala vlani pokles. „Oproti minulému roku klesol počet evidovaných trestných činov o päť percent. Potvrdzuje to stály klesajúci trend, v porovnaní napríklad s rokom 2006 sa evidovaná kriminalita na Slovensku znížila o približne 40 percent,“ tvrdí minister vnútra Robert Kaliňák.
Ako však hovorí štatistika, v Košiciach to platí len sčasti. Kriminalita síce v meste klesla, ale v absolútnych číslach len nepatrne – zo 4 591 na 4 500 trestných činov.
Stúpol počet vrážd a znásilnení
Pri najzávažnejšom druhu kriminality, teda násilných trestných činoch, sa o poklese hovoriť nedá. Vlani totiž zaevidovali policajti v meste 337 násilných deliktov, presne ako rok predtým. Na približne rovnakej úrovni, okolo 73 percent, zostala aj ich objasnenosť, teda usvedčenie páchateľa.
Pribudlo najzávažnejších trestných činov, teda vrážd. Kým v roku 2015 boli v Košiciach tri, vlani ich evidovali policajti celkovo šesť, štyri z nich sú objasnené.
Menej je však lúpeží – 38 oproti 51 v roku 2016. O dve percentá stúpla ich objasnenosť. Klesol aj počet úmyselných ublížení na zdraví – zo 102 na 82 prípadov. Ich objasnenosť sa zvýšila zo 60 na 63 percent.
V minulom roku však v Košiciach podstatne stúpol počet prípadov v oblasti mravnostnej kriminality – z 21 na 36. Pribudli najmä pohlavné zneužívania. Kým predvlani ich bolo na území mesta sedem, vlani ich už evidovali sedemnásť. Zároveň klesla ich objasnenosť.
Menej krádeží áut
Najväčší podiel na zistených trestných činoch majú majetkové delikty, teda krádeže a vlámačky. Tu už je pokles výraznejší. Kým v roku 2015 ich evidovali 2 208, vlani ich bolo 2 163. Ubudlo najmä ukradnutých áut – z 51 v roku 2015 na 33 o rok neskôr. Pri krádežiach vecí z áut sa vlani štatistika zastavila pri čísle 272 oproti 350, ako to bolo rok predtým. Pri nich je vykazovaná zo strany polície aj najnižšia objasnenosť – chytených je len menej ako päť percent páchateľov.
V prípade ekonomickej kriminality, kam patrí napríklad krátenie dane alebo podvody a prípady falšovania peňazí, zaznamenali košickí policajti mierny pokles. Vlani zaevidovali 1 024 deliktov, rok predtým 1 051. Najvýraznejšie bolo medzi nimi zastúpené krátenie dane (326), podvody (150) a falšovanie peňazí (120).
Pozoruhodným údajom je aj počet trestných činov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, teda v podstate šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Ich počet klesol z 208 v roku 2015 na 174 vlaňajších prípadov.
—
Znásilnenej žene rozmlátili hlavu
Nešťastne sa vlaňajší rok vyvíjal pre košických policajtov z pohľadu vôbec najzávažnejšieho zločinu, teda vraždy. Kým v roku 2015 zaevidovali tri prípady kvalifikované ako vraždy, v roku 2016 ich bolo spolu šesť.
Kriminalisti Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach pracovali na štyroch zo spomínaných vrážd v rôznych stupňoch dokonania. Všetky aj objasnili, teda zistili a obvinili páchateľov.
Najzávažnejším a zároveň najsurovejším z nich bol prípad bezdomovkyne, ktorú našli v máji mŕtvu pod potrubím teplovodu na Alejovej ulici. „Vypátraní a obvinení z tohto činu boli 20-ročný František a o tri roky mladší Vladimír. Svoju 44-ročnú obeť najprv znásilnili a potom jej betónovým odliatkom rozmlátili lebku,“ opisuje hrozný skutok košický policajný hovorca Alexander Szabó.
Ďalšie tri činy kvalifikovali policajti ako vraždy v štádiu pokusu. V marci sa na Jedlíkovej ulici pri kontajneroch pohádali dvaja muži a jeden z nich druhého bodol do hlavy. Začiatkom mája v byte na Podjavorinskej ulici bodol po hádke do hrude svoju družku. Koncom júna sa bodnutím do hrudníka skončila aj hádka dvoch manželov dôchodcov na Užhorodskej ulici.
Dva skutky kvalifikované ako vraždy, ktoré sa stali vlani v Košiciach, vyšetruje Národná kriminálna agentúra patriaca pod policajné prezídium. Bližšie informácie o nich nám z prezídia neposkytli.
Foto: Veronika Janušková, Ivan Fleischer