Drevený kostolík na Hviezdoslavovej sprístupnia pre verejnosť
V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2017 môže verejnosť počas nadchádzajúceho víkendu (23. -24.9.) navštíviť drevený kostolík z Kožuchoviec, ktorý stojí za budovou Východoslovenského múzea (VSM) na Námestí Maratónu mieru v Košiciach.
VSM drevený kostolík sprístupní v rámci spomínaných dní, ako aj pri príležitosti 145. výročia založenia múzea. Do Košíc ho preniesli v roku 1927. „Kostolík bol postavený v roku 1741 a zasvätili ho svätému Mikulášovi biskupovi. Jeho zrubová konštrukcia je z jedľového dreva a vyrezávané časti ikonostasu z lipy. Hlavným znakom tohto typu kostolíkov je trojdielnosť, čo znamená, že má tri za sebou zoradené priestory smerom od západu na východ. Tieto priestory slúžia ako ‘babinec’ – priestor pre ženy, loď – priestor pre mužov a svätyňa, kde sa vysluhujú obrady. V roku 1875 vyzdobil neznámy ľudový umelec interiér kostolíka množstvom nástenných malieb so starozákonnou i novozákonnou tematikou. Najviac ich umiestnil na lode,” uviedla Katarína Ščerbanovská z múzea.
O osude kostolíka, ktorému v začiatkoch 20. storočia hrozil zánik, sa podľa Ščerbanovskej rozhodlo v roku 1927, keď zaujal vtedajšieho riaditeľa VSM Jozefa Poláka. „V októbri ho precízne zdokumentovali, rozobrali, jeho časti preniesli do Ladomirovej a odtiaľ opatrne nákladnými autami do Košíc. Tam kostolík usadili na pripravený kamenný sokel. Príliš poničené časti pritom nahradili novými prvkami, čo sa najviac týkalo pôvodnej šindľovej krytiny. Bohužiaľ ho nemohli usadiť v liturgicky správnej východo-západnej orientácii, pretože to nedovoľovali priestorové pomery. Verejnosti kostolík sprístupnili počas osláv národopisných dní 12. augusta 1928,” priblížila Ščerbanovská s tým, že prevozom do areálu VSM sa stal múzejnou zbierkou, rozmerovo najväčšou, a v roku 1963 ho zapísali aj do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok.
(TASR)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.