Plyn z Ruska cez Ukrajinu k nám prúdi stále bez problémov
Slovensko stále dostáva zemný plyn aj z východu. Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom plynu – spoločnosťou Eustream, plyn na Slovensko prúdi aj zo západu aj z východu. Stále však najviac plynu dostávame z východu cez Veľké Kapušany. Z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko počas prvých jesenných dní prišlo denne v priemere 36 až 38 miliónov metrov kubických plynu.
Z Rakúska cez Baumgarten na Slovensko v súčasnosti denne prúdia zhruba 2 milióny metrov kubických plynu. Viac plynu prúdi zo Slovenska do Rakúska, denne od 24 do 28 miliónov kubíkov. Od dvoch do štyroch miliónov kubíkov plynu prúdi denne na Slovensko z Maďarska cez prepojovací bod Veľké Zlievce.
Nepatrné množstvo plynu prúdi na Slovensko v súčasnosti z Česka cez prepojovací bod Lanžhot. Viac plynu ide zo Slovenska na Česko. Zanedbateľné množstvo plynu v súčasnosti prúdi aj vojanským plynovodom zo Slovenska na Ukrajinu.
S príchodom zimy sa plnia podzemné zásobníky plynu
Príprava na zimnú vykurovaciu sezónu pokračuje v plnom prúde aj v prípade plnenia podzemných zásobníkov plynu. Ako vyplýva z aktuálnych údajov zverejnených na agsi.gie.eu, plynové zásobníky na Slovensku sú v súčasnosti naplnené na vyše 97 %. Na Slovensku je uskladnených takmer 36 terawatthodín plynu. Európska únia má naplnené zásobníky plynu na zhruba 96 %. V európskych zásobníkoch plynu je v súčasnosti uskladnených 1 095 terawatthodín plynu.
Zdroj: (SITA, md)
Odporúčané články
Mesto Košice začalo na základe žiadosti obyvateľov sídliska pripravovať všetky legislatívne kroky, aby mohli poslanci včas pozastaviť alebo odložiť účinnosť plánovaného spustenia regulovaného parkovania na sídlisku Košického vládneho programu (KVP). Iniciatívu plánujú uznesením podporiť aj miestni poslanci na KVP.
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od vyhlásenia štrajkovej pohotovosti v U. S. Steel Košice po odhalenie Urbanovej veže. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.
Vďaka „Primátorskému punču“ sa podarilo na sklonku roka vyzbierať pre 4 charitatívne organizácie rekordných takmer 46 tisíc eur, čo je takmer o 12 tisíc eur viac ako v uplynulom roku. Počas viac ako 3 týždňov sa pri stánku s punčom na Vianočných trhoch na Hlavnej ulici zastavili tisíce Košičanov a návštevníkov mesta, aby podporili dobrú vec.