Na Dušičky sme pripravení, hlásia cintoríny
Správcovia košických cintorínov na Dušičky predlžujú otváracie hodiny cintorínov. Na poriadok budú dohliadať aj posilnené hliadky mestskej polície.
Prvé novembrové dni tradične patria Sviatku všetkých svätých a Pamiatke zosnulých. Cintoríny sa zaplnia ľuďmi, ktorí si prídu uctiť pamiatku svojich zosnulých príbuzných.
Dušičky rozsvietia aj košické cintoríny. Verejný a Južný cintorín na Rastislavovej a Krematórium na Zelenom dvore budú až do 8. novembra otvorené dlhšie ako zvyčajne. Pre všetkých, ktorí si prídu zapáliť sviečku na hroby svojich blízkych tak budú môcť urobiť od siedmej ráno do ôsmej večer. Na Sviatok všetkých svätých (1. novembra) a Pamiatku zosnulých (2. novembra), keď sa očakáva najväčší nápor ľudí, bude vstup na cintoríny možný až do 22. hodiny. Inak sa v zimnom režime zatvárajú o 17. hodine.
Odvoz ku hrobom za poplatok
Na novinku sa musia pripraviť zdravotne ťažko postihnutí. Autom sa už do areálu cintorínov nedostanú. Doteraz to bolo možné aspoň vo vyhradenom čase.
„Čím je bližšie k Dušičkám, tým viac ľudí sa tu pohybuje, obmedzujeme preto pohyb áut. Ľudom so zdravotným obmedzením sa však snažíme vyhovieť tak, že ich odvezieme našim automobilom ku hrobovému miestu,“ informoval Karol Kačmáry, konateľ spoločnosti Rekviem, ktorá prevádzkuje Verejný, Južný cintorín a Krematórium. Za odvoz na pohrebisko si prevádzkovateľ účtuje poplatok vo výške 4,06 eur.
Poradia vám v kancelárii
Verejný cintorín je najväčším v Košiciach. Ak by niekto nevedel celkom presne, kde je pochovaný jeho blízky či známy, pomôžu mu v kancelárii Rekviem.
„Stačí, ak povie meno zosnulého a rok úmrtia. V našej centrálnej evidencii hrobových miest vyhľadáme, kde daný hrob nájde, prípadne mu dáme aj mapu,“ vysvetlil Kačmáry. Počas roka realizovali správcovia košických cintorínov viaceré opravy. Napríklad na Verejnom cintoríne pribudlo zábradlie popri hlavných schodoch, opravili aj chodník pred obradnou sieňou.
Najprv sa upratuje
Aj napriek tomu, že najväčší nápor zažijú cintoríny začiatkom budúceho týždňa, mnohí prišli k hrobom svojich blízkych ešte pred Dušičkami.
„Každý rok chodievame na cintorín skôr, chceme poupratovať hroby od lístia, doniesť vence a potom na Dušičky prídeme už len zapáliť sviečky,“ povedala nám jedna z Košičaniek, ktorú sme tu stretli. „Ja som na cintoríne každý deň, je to dobrá prechádzka, no najmä dýcha to tu úplne inou atmosférou ako inde,“ prezradila nám ďalšia.
Nový správca cintorína pri Kalvárii
Najstarší doteraz fungujúci cintorín v Košiciach po 22 rokoch zmenil správcu. V máji tohto roka došlo k ukončeniu nájomnej zmluvy s firmou Rekviem. Správcovské povinnosti začala plniť farnosť sv. Ondreja so sídlom na Podhradovej.
Podľa konateľa Rekviemu K. Kačmáryho, správa cintorína sv. Rozálie bola pre nich stratová. Farnosť navyše chcela zvýšiť nájomné.
„Od roku 2010 bolo zastavené vykopávanie nových hrobov kvôli spodnej vode. Z 3-tisíc hrobov bolo len 1 800, na ktoré bolo možné uzatvárať zmluvy, zvyšní majitelia neplatili nájomné. Náročné bolo aj udržiavanie cintorína,“ vysvetľuje Kačmáry.
Nový správca zatiaľ o týchto problémoch nehovorí. Chystá sa zrekonštruovať kaplnku sv. Rozálie. Zistil si aj to, ako je naplnená kapacita cintorína.
„Nová mapa obsahuje nové číslovanie hrobových miest. Zmapovali sme voľné hrobové miesta, čo zabezpečuje rozvoj samotného cintorína,“ informoval hovorca Arcibiskupského úradu (ABÚ) v Košiciach Jaroslav Fabián.
V týchto dňoch už robia výkopy nových hrobov. Preskúmali zdravotný stav asi tristo stromov. Podľa posúdenia odborníka budú upravené a ošetrené. „Realizuje sa nová elektrická prípojka, bude uložená do zeme a stožiare sa odstránia,“ doplnil Fabián.
EV minulom roku bolo na cintorínoch v správe spoločnosti Rekviem pochovaných približne 2-tisíc zosnulých. Podľa konateľa Karola Kačmáryho, len 600 z nich bolo pochovaných tradične, teda do zeme. „Ľudia v súčasnosti preferujú kremáciu, v minulom roku sme na Verejnom cintoríne vykopali asi len 10 nových hrobov. Až 70 percent zosnulých spopolňujeme. Vyzerá to tak, že v tomto roku bude to percento ešte vyššie,“ zhrnul Kačmáry. Takýto trend sa podľa neho netýka len Košíc, ale celého Slovenska. Myslí si, že jedným z dôvodov môže byť aj to, že spálenie zosnulého stojí menej ako pochovanie do zeme. Štandardná kremácia stojí približne 800 eur. Pochovanie do zeme s obradom vyjde na zhruba tisíc eur.
Otváracie doby cintorínov
Verejný, Južný cintorín a Krematórium
- do 31.10. – 7.00-20.00
- 1. a 2.11. – 7.00-22.00
- od 3.11. do 8.11. – 7.00-20.00
- od 9.11. – 7.00-17.00
Cintorín sv. Rozálie
- do 8.11. – 7.00-20.00
- od 9.11. – 7.00-17.00
Foto: Veronika Janušková