Európsky týždeň mobility: Dopravné karty si bezplatne vybavilo bezmála 2400 cestujúcich
Počas Európskeho týždňa mobility (ETM) si bezplatne vybavilo dopravné karty bezmála 2 400 cestujúcich. Ako ďalej informuje Košický samosprávny kraj (KSK) záujem sa v porovnaní s vlaňajškom, keď si kartu bezplatne vybavilo necelých 1 400 cestujúcich, temer zdvojnásobil.
KSK zapojený do ETM podporil v septembri bezplatným vydávaním kariet vyžívanie prímestskej autobusovej dopravy. „Dopravné karty Integrovaného dopravného systému platia v prímestskej autobusovej doprave na území celého východného Slovenska aj v mestských dopravách. Počas Európskeho týždňa mobility ich zdarma vydávali zmluvní autobusoví dopravcovia KSK, ktorými sú ARRIVA Michalovce a eurobus,” uvádza KSK.
Vydaných bolo viac než 1 400 kariet
Spoločnosť eurobus vydala počas ETM bezplatne 1 416 kariet. Prostredníctvom e-shopu si ich vybavilo 129 cestujúcich, ostatní cestujúci kartu získali osobne v zákazníckych centrách. „Spoločnosť ARRIVA Michalovce vydala bezplatne 953 kariet, z toho 914 cestujúcich si ich vybavilo osobne v zákazníckych centrách dopravcu a zvyšné boli vydané cez e-shop,” informuje župa. Samosprávny kraj pripomína aj to, že kúpa lístka je s kartou rýchlejšia, než v hotovosti, a tiež výhodnejšia o 50 centov. „Tehotné ženy, darcovia krvi a seniori nad 70 rokov cestujú pri platbe s dopravnou kartou len za 0,30 eur za každých 50 km,” dopĺňa župa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V košickej nemocnici sa narodil malý VALIBUK s hmotnosťou vyše 5 kíl
Predseda KSK Rastislav Trnka vyjadril potešenie nad tým, že cestujúcich bolo viac. „Počas Európskeho týždňa mobility cestovalo prímestskou autobusovou dopravou nášho kraja vyše 402-tisíc cestujúcich, čo je oproti týždňu predtým viac ako 21 percentný nárast. Pevne verím, že za tento špeciálny týždeň východniari okúsili výhody verejnej dopravy, ktorú sa snažíme neustále vylepšovať. Cesta autobusom môže byť značne prospešnejšia pre životné prostredie aj peňaženku cestujúcich,“ povedal.
Zdravé raňajky pre cyklistov a mnoho ďalšieho
KSK v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a IDS Východ v rámci ETM organizoval súťaž 10 000 pre zdravie, ale aj aktivity pre cyklistov. „V Spišskej Novej Vsi, Rožňave a Michalovciach prevádzkoval bezplatne cykloservis, chodcov a cyklistov odmenil zdravými raňajkami, súčasťou týchto podujatí bola aj Freestyle BMX show,” uviedla župa.
Rodiny s deťmi mohli využiť zľavy do vybraných kultúrnych inštitúcií s víkendovým cestovným. Pri príležitosti Medzinárodného dňa bez áut boli v areáli KSK pripravené aktivity pre deti. „Uprostred vestibulu autobusovej stanice v Košiciach pribudla zdieľaná knižnica v tvare autobusu, ktorá cestujúcim spríjemní čas čakania na spoj aj cestovanie,” uzatvára KSK.
Zdroj: SITA (kl)
Odporúčané články
Najvyšší kontrolný úrad v týchto dňoch ukončuje kontroly nakladania s dlhodobým finančným majetkom v 14 mestách a obciach východného Slovenska, ktoré sú akcionármi Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Podľa všetkých indícií však majú vyše dva roky už vopred známy výsledok.
Mesto pokračuje v modernizácii a digitalizácii služieb pre občanov. Získalo externé financovanie z eurofondov na rozvoj projektu Konto Košičana, ktorý má uľahčiť a zjednodušiť komunikáciu občanov s mestom. Mesto spustilo projekt Konto Košičana v pilotnej verzii na webe kontokosicana.kosice.sk v lete 2024 a aktuálne je v ňom registrovaných viac ako 10 000 obyvateľov.
Dňa 19. januára 1945 došlo k oslobodeniu mesta Košice jednotkami Červenej armády. Mesto, ktoré po Viedenskej arbitráži pripadlo horthyovskému Maďarsku sa tak stalo prvým veľkým oslobodeným mestom na území bývalého Československa.