Včera ráno opäť horelo
Od požiaru Prírodovedeckej fakulty uplynulo šesť dní a zo strechy sa opäť začal šíriť dym.
„V stredu doobedu okolo 9.30 hod. si naša zamestnankyňa všimla dym. Volali sme ihneď hasičov, ktorí boli veľmi rýchlo na mieste a do hodiny dymenie zlikvidovali,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne UPJŠ Márie Hrehovej.
„Ráno nám z univerzity oznámili, že vidia dym na čelnej strane z dvora. Po príjazde bolo zistené, že v medzistropnom priestore vzniklo zadymenie. Zasahujúca jednotka odkryla priestor, tlejúce zvyšky uhasila a prekontrolovala,“ povedal pre KOŠICE:DNES hasičský hovorca Tomáš Berzetei.
Čistia a sušia počítače
Zamestnanci fakulty sa v týchto dňoch snažia zachrániť veci, ktoré neboli zničené požiarom alebo vodou. „Po dôkladnom očistení a vysušení počítačov by malo byť možné stiahnuť uložené dáta vedeckých pracovníkov. Podarilo sa zachrániť aj časť laboratórneho vybavenia, vzorky, dokumenty a pod. Vybavenie laboratórií, posluchární a kancelárií, ktoré boli zničené ohňom, prípadne vodou, sa, žiaľ, zachrániť nepodarilo,“ uviedla hovorkyňa.
Za tri dni boli na obnovu Ústavu chemických vied poskytnuté finančné dary od viac ako 130 osôb. Obnovu budovy je možné naďalej podporiť individuálnym darom na účet OZ PRÍRODOVEDEC – IBAN: SK2809000000000571404383, BIC: GIBASKBX, VS 09122016 alebo do poznámky pre prijímateľa uveďte DAR.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 81 rokov zomrel Jozef Gima starší, dlhoročný manažér a bývalý majiteľ potravinárskeho podniku Ryba Košice. Posledná rozlúčka sa uskutoční v stredu 22. apríla o 12:00 v obradnej sieni na verejnom cintoríne v Košiciach.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Hasiči majú v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice na Triede SNP v pondelok cvičenie, ide o simulovaný požiar. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Jozef Bálint.